Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Unapređenje sistema strateškog planiranja ključno za efikasniju integraciju Crne Gore u EU

Objavljeno: 23.11.2018. 22:16 Autor: KEI
„Jačanje sistema planiranja i koordinacije javnih politika, paralelno, i u skladu sa potrebama pristupnih pregovora, povećava djelotvornost i uspješnost javne uprave i ubrzava pristupanje Crne Gore EU“, poručila je generalna sekretarka Vlade Nataša Pešić na Konferenciji: Važnost procesa planiranja politika zasnovanog na rezultatima za bržu integraciju u EU i odgovarajuća uloga Generalnog sekretarijata Vlade, koja je održana 22 – 23. novembra u Petrovcu.

Ona je poručila da zrelija faza u pregovorima s EU, koja podrazumijeva da se u dijelu političkih kriterijuma i dobre uprave, na posvećen i strukturiran način razmišlja o unapređenju sistema planiranja politika, zahtijeva da posebnu pažnju posvetimo kvalitetu strateških dokumenata i unapređenju odgovarajućeg pravnog okvira s pripadajućim principima razvoja i planiranja politika.

„Koristi od takvog sistema idu nam u prilog višestruko jer istovremeno pokazuju da gradimo sliku države koja ima jasnu perspektivu napretka, koja posjeduje kredibilitet buduće članice Evropske unije i koja kreira javne politike u skladu sa interesima građana“, rekla je Pešić.

Istakla je da je, pored važnosti usklađivanja nacionalnih politika sa zajedničkim politikima Unije, podjednako važno i fokusiranje politike Crne Gore na prioritetne oblasti koje će doprinijeti daljem razvoju naše zemlje. „To postižemo upravo kroz dobru koordinaciju i efikasan sistem višegodišnjeg planiranja, u kojem su ciljevi koje želimo postići dobro uvezani sa finansijskim mogućnostima za njihovo ostvarenje“.

KEI

Stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori Fiona Mekluni, istakla je važnost ulaganja zajedničkih napora sa partnerima iz Vlade u cilju formulisanja i sprovođenja strategija, politika i procesa na način da se zajednički osigura da uticaj na razvoj obuhvati čitav sistem. Poručila je da UNDP smatra Generalni sekretarijat Vlade Crne Gore ključnim partnerom u oblasti koordinacije politika i strateškog planiranja.

Na konferenciji su učestvovali članovi Komisije za praćenje sprovođenja Srednjoročnog programa rada Vlade i članovi Mreže državnih službenika za strateško planiranje, te predstavnici institucija iz zemalja članica EU i Evropske komisije koji su angažovani u oblasti planiranja i koordinacije politika. Svoja iskustva iz ove oblasti predstavili su ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori Alison Kemp, bivši generalni sekretar Vlade Letonije Martins Krivinš, sekretarka za strategije i implementaciju u kancelariji premijera Malte Džojs Dimeh, i predstavnica Evropske komisije Ritva Hakinen.

Istaknuto je da su u Crnoj Gori, u ovoj oblasti, u praksi ostvareni značajni rezultati, kako u dijelu unapređenja međuresorske saradnje, tako i u pogledu jačanja svijesti o važnosti unapređenja sistema planiranja politika.

Donošenjem i sprovođenjem Srednjoročnog programa rada Vlade 2018-2020, na koordinisan način i uz učešće svih resora, utvrđeni su prioriteti za naredni trogodišnji period, uz uvođenje mjerljivih indikatora uspjeha, što je omogućilo kvalitetniji i odgovorniji rad u pravcu postizanja vidljivih rezultata u sprovođenju strateških ciljeva utvrđenih na nacionalnom nivou, dok je Programom ekonomskih reformi 2018 – 2020, formiran okvir za efikasno, usklađeno, transparentno i odgovorno planiranje politika.

GENERALNI SEKRETARIJAT VLADE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?