Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar Bogdanović na Generalnoj konferenciji UNESCO: Solidarnost i zajednički rad da budu temelj budućeg funkcionisanja

Objavljeno: 18.11.2019. 20:01 Autor: Ministarstvo kulture
mkuMinistar kulture Aleksandar Bogdanović predvodi crnogorsku delegaciju na 40. Generalnoj konferenciji UNESCO u Parizu.

Prvog dana konferencije, ministar Bogdanović obratio se tokom plenarne sesije Generalne konferencije, tokom koje je ponovio posvećenost Crne Gore temeljnim principima organizacije i zahvalio na saradnji ostvarenoj u ovom multilateralnom okviru.

Ministar Bogdanović je u izlaganju pozvao na dalje jačanje saradnje i koordinacije među članicama organizacije, ali i sa drugim međunarodnim organizacijama. Posebno je izdvojio potrebu koordinacije na projektima posvećenim jačanju vladavine prava, te ostvarivanja mjerljivih rezultata na planu slobode medija, suzbijanja nelegalnog krijumčarenja kulturnih dobara.

Ministar Bogdanović je posebno podsjetio da se ove godine obilježavaju četiri decenije od razornog zemljotresa u Crnoj Gori – naglasivši pritom ulogu koju je UNESCO imao u procesu podrške i sanacije posljedica.

Ove godine, sa velikom tugom sjećamo se razornog zemljotresa koji je prije 40 godina pogodio crnogorsko primorje. Tom prilikom stradala je 101 osoba, brojne porodice su privremeno iseljene, a nemjerljive štete pričinjene su na kulturnom nasljeđu. No, ipak, taj nemili događaj ne izaziva samo negativna osjećanja, već podsjeća i na dirljive momente solidarnosti, pomoći i empatije, kao i pomoć UNESCO. Razorni zemljotres je skrenuo pažnju svjetske javnosti na Prirodno i kulturno-istorijsko područje Kotora, koje je tada i upisano na UNESCO listu- rekao je on.

Ministar Bogdanović istakao je kako globalna solidarnost i danas mora biti ključ u borbi sa posljedicama sukoba i siromaštva, posebno naglašavajući podršku i ulogu UNESCO u adresiranju globalnih izazova.

Vjerujem da solidarnost kakvu je Crna Gora osjetila prije 40 godina, danas treba da bude primijenjena u slučaju nekih drugih država, čiji su narodi suočeni sa iseljavanjem, izbjeglištvom, siromaštvom i izuzetno teškim uslovima života. Na ovom mjestu želim da podsjetim kako je ugrožena svjetska i nacionalna materijalna i nematerijalna baština, te apelujem na UNESCO da, kao dio sistema Ujedinjenih nacija, zajedničkim snagama stvaramo uslove za saniranje tih posljedica – ako ih već ne možemo preduprijediti. Vjerujem da će reforma Organizacije, koja je u toku, biti i povratak na suštinu i zajedničke, izvorne vrijednosti, iz kojih je i nastao UNESCO i koje nas više od 70 godina ujedinjuju u standardima i programima. Zato želim iskazati i posebno zadovoljstvo što danas kao bitan mehanizam saradnje imamo i Agendu 2030 za održivi razvoj, kojom su jasno prepoznate sve oblasti i pitanja iz sfere obrazovanja, nauke i kulture – zaključio je on.

Ministar Bogdanović sjutra će nastaviti učešće na Generalnoj konferenciji UNESCO i to u okviru radnog sastanka ministara kulture.

Uz ministra Bogdanovića, rad Generalne konferencije UNESCO, na kojoj učestvuje preko 140 ministara i visokih predastavnika država članica, prati Stalna delegacija Crne Gore pri toj organizaciji, čiji su članovi stalni predstavnik – ambasador Ivan Ivanišević i generalna sekretarka Crnogorske nacionalne komisije za UNESCO Milica Nikolić.

Video: Youtube

MINISTARSTVO KULTURE 

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?