Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Završeni radovi na sanaciji nesanitarnog odlagališta otpada „Vrtijeljka“ na Cetinju

Objavljeno: 18.06.2018. 19:27 Autor: Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Završetak radova na sanaciji nesanitarnog odlagališta otpada „Vrtijeljka“ u prijestonici Cetinje danas je svečano obilježen.

Radovi su obuhvatali realokaciju određenih količina postojećeg otpada u cilju profilisanja tijela odlagališta, izradu obodnih kanala i iskop upojnih jama za atmosferske vode, kao i izradu sistema za odvođenje biogasova, prekrivanje, rekultivaciju i ograđivanje terena. 

Radove je izvela kompanija „DRAVA vodnogospodarsko podjetje Ptuj, d.o.o.” – Slovenija, dok je stručni nadzor vodio Konzorcijum „Garnets Consulting a.s.”, kao vodeći partner, sa članovima „Rutex Ltd.”, „Sistem-mne Ltd.” i „EQE Control OOD”. Vrijednost izvedenih radova iznosila je preko 1,8 miliona eura.

Projekat je definisan u višegodišnjem Operativnom Programu „Regionalni razvoj” 2012-2013, iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) u okviru komponente III „Regionalni razvoj”, kao i u Sporazumu o finansiranju koji je potpisan između Vlade Crne Gore i Evropske komisije u decembru 2014. godine. 

Saša Radulović, državni sekretar u Ministarstvu održivog razvoja i turizma i šef IPA operativne strukture, izrazio je zadovoljstvo zbog završetka radova sanacije nesanitarnog odlagališta „Vrtijeljka“ u prijestonici Cetinje. 

Radulović je naglasio da će ovaj značajan infrastrukturni projekat, ujedno i prvi veći projekat iz oblasti upravljanja otpadom realizovan iz IPA sredstava, bitno će doprinijeti unapređenju ekološke situacije u Prijestonici Cetinje. Rješenjem dugogodišnjeg problema, u skladu sa međunarodnim standardima, Crna Gora je ispunila jednu od važnih obaveza prvenstveno prema svojim građanima, a zatim prema zahtjevima na putu evropskih integracija i zaštite životne sredine. 

Radulović je posebno zahvalio Evropskoj komisiji i Delegaciji Evropske Unije u Crnoj Gori, na saradnji i podršci u realizaciji projekta. Takođe, on je naveo da je Ministarstvo održivog razvoja i turizma je posvećeno rješavanju pitanja integralnog upravljanja otpadom kroz uspostavljanje regionalnih centara na nivou Crne Gore, kao i transpoziciji i implemetaciji evropskih direktiva u ovoj oblasti u cilju zadovoljenja kriterijuma u okviru Poglavlja 27 – životna sredina. Radulović je najavio i skoru realizaciju projekta izgradnje transfer stanice sa reciklažnim dvorištem, kojim će se u potpunosti će riješiti problem upravljanja otpadom na teritoriji Prijestonice.


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?