Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Kako do mlijeka koje zadovoljava EU kriterijume slušali farmeri iz Berana i Bijelog Polja

Objavljeno: 24.10.2018. 22:00 Autor: MPRR

MPRRMPRR

Na koji način se postiže bolji kvalitet mlijeka koje se proizvodi na farmi, a samim tim postiže veća konkuretnost na tržištu, slušali su danas poljoprivredni proizvođači iz Berana i Bijelog Polja.

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja edukativnim radionicama u ovim opštinama nastavili su novi ciklus obuke za farmere, s ciljem podizanja svijesti o važnosti unapređenja kvaliteta sirovog mlijeka koje proizvode, a koje predaju mljekarama ili sami prerađuju na gazdinstvima. Prethodne radionice održane su na Žabljaku i Ulcinju.

Kvalitet sirovog mlijeka vezan je za broj bakterija i broj somatskih ćelija u mlijeku. Broj bakterija je pokazatelj higijene na farmi, higijene prilikom muže i načina čuvanja sirovog mlijeka do trenutka otkupa, dok su somatske ćelije pokazatelj zdravstvenog stanja muznog grla. Propisani standardi za broj bakterija I broj somatskih ćelija postiže se samo uz striktno poštovanje osnovnih higijenskih uslova pri muži, sprovođenjem muže na propisan način i pravilnih postupaka sa mlijekom nakon muže.

Program obuke realizuje se u okviru Nacionalnog programa za unapređenje kvaliteta sirovog mlijeka, koji ima za cilj unapređenje kvaliteta sirovog mlijeka u Crnoj Gori, u skladu sa dinamikom definisanom u okviru pristupanja EU. Kroz dosadašnju edukaciju i podsticajne mjere - dodatne premije za viši kvalitet mlijeka i mjere bespovratne podrške za nabavku opreme za mužu i čuvanje mlijeka, postignuti su značajni rezultati. Tokom proteklih nekoliko godina procenat mlijeka u skladu sa EU kriterijumima na crnogorskim farmama je rastao. U 2108. godini 51% otkupljenog mlijeka kravljeg mlijeka je u skladu sa EU standardima, a 90% kod otkupljenog kozijeg i ovčjeg mlijeka. Ovi podaci su ohrabrujući, imajući u vidu uporedno pretpristupno iskustvo zemalja EU u ovoj oblasti, gdje je taj proces trajao duži niz godina. Ministarstvo će zajedno sa farmerima nastaviti da radi na unapređenju kvaliteta sirovog mlijeka, kako bi svo mlijeko koje se proizvodi na crnogorskim farmama bilo usklađeno sa EU zahtjevima.

Konkretno, prema našem zakonodavstvu broj somatskih ćelija u sirovom mlijeku mora biti manji od 400.000 u mililitru mlijeka i ta granica je usaglašena sa onom u EU, dok će se broj bakterija postepeno smanjivati. Trenutno dozvoljena granica za broj bakterija je 1.000.000 dok će od 01. januara 2019. godine taj broj biti 600.000 bakterija u mililitru mlijeka.

Stoga je bitno da farmeri ovom pitanju posvete posebnu pažnju, kako bi postali konkuretniji, imali siguran plasman, a samim tim i ostvarivali veće prihode na gazdinstvu. Dobra posjećenost do sada održanih radionica je znak da crnogorski farmeri razumiju važnost podizanja kvaliteta i unapređenja sopstvenog poslovanja.

PR Služba Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?