Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Najava: Delegacija Crne Gore, na čelu sa ministrom pravde Mirašom Radovićem, boraviće u sjedištu Ujedinjenih nacija u Ženevi

Objavljeno: 02.12.2008. 22:11 Autor: Naslovna strana
Delegacija Crne Gore, na čelu sa ministrom pravde Mirašom Radovićem, boraviće od 03. do 05. decembra u sjedištu Ujedinjenih nacija u Ženevi, gdje će braniti Nacionalni izvještaj o stanju ljudskih prava u Crnoj Gori, u okviru Opšteg periodičnog pregleda (UPR) Savjeta za ljudska prava UN-a.

Opšti periodični pregled predstavlja novi mehanizam Savjeta za ljudska prava Ujedinjenih nacija, koji je ustanovila Generalna skupština UN-a, u skladu sa Rezolucijom 60/251 od 15. marta 2006. godine, u okviru formiranja Savjeta za ljudska prava kao nasljednika Komisije UN-a za ljudska prava. Pregled predstavlja sveobuhvatnu procjenu stepena poštovanja ljudskih prava utvrđenih Poveljom Ujedinjenih nacija, Univerzalnom deklaraciji o ljudskim pravima, konvencijama države - članice koja je predmet razmatranja, kao i pregled dobrovoljno izražene namjere države o preduzimanju konkretnih mjera na promociji i zaštiti ljudskih prava (prvenstveno onih koje su predstavljene u kandidaturi za članstvo u Savjetu za ljudska prava) i važećem međunarodnom humanitarnom pravu.

Opšti periodični pregled podrazumijeva posebnu proceduru izvještavanja o stanju ljudskih prava u svim zemljama članicama Ujedinjenih nacija, koja se odvija kroz tri faze. Prva faza protiče u debati u okviru Radne grupe UPR u sjedištu UN-a, u cilju razmatranja Nacionalnog izvještaja i interaktivnog dijaloga zemalja članica UN. Druga faza predstavlja izradu i usvajanje Nacrta izvještaja Radne grupe UPR o procjeni stanja ljudskih prava, koji je pripremila tročlana delegacija izvjestilaca Savjeta za ljudska prava, koja se bira za svaku državu ponaosob i delegacije dotične zemlje. Nacrt izvještaja se predstavlja na trećem sastanku Radne grupe, što čini treću fazu postupka razmatranja. Države imaju pravo da u roku od dvije nedjelje dostave primjedbe na usvojeni Nacrt izvještaja. Konačna verzija Izvještaja Radne grupe UPR usvaja se na narednoj plenarnoj sjednici Savjeta za ljudska prava. Izvještaj za Crnu Goru biće usvojen u februaru 2009. godine.

Nacionalni izvještaj o stanju ljudskih prava izradila je Međuresorska radna grupa, čiji je rad koordiniralo Ministarstvo inostranih poslova Crne Gore. Izvještaj je izrađen na osnovu informacija dostavljenih od deset ključnih ministarstava, upravnih organa zaduženih za konkretne oblasti zaštite i promociju ljudskih prava i sloboda, kao i Kancelarije zaštitnika ljudskih prava i sloboda. U cilju ostvarivanja širokog procesa konsultacija u pripremi informacija, Izvještaj je dat na uvid civilnom sektoru.

Vlada Crne Gore usvojila je Izvještaj 31. jula 2008. godine.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?