Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Gjeka-Ulićević: Zajedničkim radom do Zakona o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju

Objavljeno: 01.07.2022. 12:40 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Pravni okvir zaštite prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori napredovao je i razvijao se u poslednjih deset godina, što je pomoglo većem stepenu prihvatanja LGBTI osoba u društvu, izjavio je ministar Fatmir Gjeka na sastanku sa predstavnicima nvo Asocijacija Spektra.

Iz Asocijacije Spektra čestitali su ministru Gjeki na imenovanju i izrazili uvjerenje da će saradnja sa Ministarstvom ljudskih i manjinskih prava dobijati na sve većoj važnosti u narednom periodu.

Izvršni direktor organizacije Jovan Ulićević informisao je ministra da ista aktivno djeluje na polju rodne ravnopravnosti kroz zaštitu i promociju ljudskih prava transrodnih, rodno varijantnih i interpolnih osoba i istakao ključnu ulogu koju Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava ima u unapređenju kvaliteta života zajednice koju predstavljaju.

On je predstavljajući rad organizacije, predočio ministru probleme sa kojima se susrijeću transrodne, rodno varijantne i interpolne osobe u Crnoj Gori, sa posebnim osvrtom na važnost predstojećeg Zakona o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju.

Ministar je izrazio zadovoljstvo započetim procesom izrade pomenutog Zakona zajedno sa svim relevantnim partnerima i pohvalio odličnu saradnju koju resorno ministarstvo ima sa nevladinim organizacijama koje se bave zaštitom i promovisanjem prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori. On je posebno naglasio važnost činjenice da izazovni i vrlo zahtjevni proces izrade Zakona o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju ima polaznu osnovu,odnosno analizu i nacrt zakona koji je izradila Asocijacija Spektra.

Zakon o pravnom prepoznanju roda baziranog na samoodređenju će omogućiti promjenu oznake pola i matičnog broja u ličnim dokumentima bez obaveze da se završe medicinski postupci promjene pola, naročito medicinskih intervencija.

Podsjećanja radi, pravno prepoznavanje roda trenutno se sprovodi kroz realizaciju Zakona o matičnim registrima koji omogućava trans osobama da promene oznaku pola, ali bez jasnih smjernica o samoj proceduri, što u praksi onemogućava transrodnim osobama promenu oznake pola bez prethodno obavljene sterilizacije.

Ministar Gjeka je istakao zadovoljstvo povodom organizacije seminara pravnog prepoznavanja roda baziranog na samoodređenju za članovi/ce Radne grupe za izradu Nacrta predmetnog zakona, u organizaciji Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, uz finansijsku podršku Evropske unije i Savjeta Evrope, koji se održava narednog ponedjeljka u Podgorici.

Sagovornici su saglasni da će zajedničkim djelovanjem u procesu izrade predmetnog Zakona isti i donijeti u skladu sa postavljenim vremenskim okvirom čime će se zaokružiti normativni okvir za zaštitu ljudskih prava LGBTIQ osoba u Crnoj Gori.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?