Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina

Objavljeno: 18.04.2021. 00:00 Autor: Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta

Danas se, kao i svakog 18. aprila, obilježava Međunarodni dan spomenika i spomeničkih cjelina, a ovogodišnja tema je „Kompleksne prošlosti – raznolike budućnosti”. Ovaj važan datum ustanovio je Međunarodni savjet za spomenike i spomeničke cjeline (ICOMOS) 1982. godine, a kasnije prihvatio Unesko. Obilježava se u cijelom svijetu kako bi se uticalo na jačanje svijesti o kompleksnosti i raznovrsnosti kulturnog nasljeđa, kao i o nastojanjima koja su neophodna da bi se ono zaštitilo i sačuvalo za buduće generacije, ali i ukazalo na njegove vrijednosti i ranjivost.

Već nekoliko godina, ICOMOS predlaže određenu temu koja se na ovaj dan promoviše i koja predstavlja jednu od dimenzija kulturnog nasljeđa kako bi se skrenula pažnja na njegov značaj u cijelom svijetu. Istovremeno sa brojnim kulturnim specifičnostima i raznolikostima, evropski narodi danas dijele i brojne segmente zajedničkog kulturnog nasljeđa, istoriju, dostignuća, vrijednosti i kolektivna sjećanja koja ih povezuju, ali i, na različite načine, obavezuju. Ovo podrazumijeva savremeno nastojanje da se očuvaju i razvijaju specifičnosti materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa različitih naroda, ali, ništa manje, i univerzalne ljudske vrijednosti kao vrijednosti kulture uopšte.

Podsticanje stvaranja zajedničke i jedinstvene Evrope sve izraženije se temelji na kulturi, pri čemu očuvanje kulturnih dobara zauzima značajno mjesto u strategiji evropskih integracija. Zato ovaj proces predstavlja veliki pokušaj dijaloga među kulturama – pokušaj da se uz kritičku svijest o kulturnim dobrima očuvaju različitosti i pretvore u zajedničke vrijednosti koje će doprinositi opštem društvenom razvoju i napretku. Socijalna komponenta kulturnog nasljeđa u Crnoj Gori trebalo bi da doprinese izgradnji kohezivnog, inkluzivnog i demokratskog društva, u kome će različitost identiteta i bogatstvo kulturnog nasljeđa različitih grupacija biti podsticaj, a ne prepreka, društvenom i kulturnom razvoju.

Posljednjih godina svjedoci smo brojnih rasprava o preispitivanju i brisanju pojedinih istorijskih narativa i stavljanju u prvi plan drugih, što zahtijeva kompleksne analize i izbjegavanje pristrasnih stavova i interpretacija prošlosti. Konvencija o svjetskoj baštini (1972) opominje na to da „oštećenje ili nestanak bilo kog predmeta kulturne ili prirodne baštine predstavlja štetno osiromašenje baštine svih naroda svijeta” – međutim neravnoteža u prepoznavanju, tumačenju i stavovima o očuvanju različitih segmenata kulturne baštine i dalje postoji. Zbog toga Crna Gora svaki segment svoje bogate i raznolike kulture čuva jednako, kao dokaz njene kompleksne istorije i kao zalog za budućnost. To se može sagledati kroz brojne spomenike, spomeničke cjeline i lokalitete koji ukazuju na višeslojnu prošlost, koja zahtijeva inkluzivne pristupe jer samo kroz njih možemo očuvati izvorne evropske vrijednosti.

Obilježavajući ovaj dan, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, pridružuje se planetarnoj misiji i postaje dio nje. Ovogodišnja tema „Kompleksne prošlosti – raznolike budućnosti” predstavlja jednu od višestrukih dimenzija kulturnog nasljeđa čime ukazuje na značaj očuvanja svih segmenta prošlosti, kako bismo, čuvajući prošlost, očuvali autentične civilizacijske vrijednosti.

Tagovi

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?