Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan sastanak Radne grupe za borbu protiv anticiganizma

Objavljeno: 29.05.2023. 07:45 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

U Crnoj Gori postoji potreba da se ojača borba protiv anticiganizma i diskriminacije romske i egipćanske zajednice kako bi se postigla njihova puna socijalna i ekonomska inkluzija, saopšteno je na prvom sastanku Radne grupe za izradu novog programa „Borbe protiv anticiganizma i svakog oblika diskriminacije prema Romima i Egipćanima“, koji su u prostorijama ministarstva organizovali predstvnici Odjeljenja za unapređenje i zaštitu prava Roma i Egipćana, Minisarstva ljudskih i manjinskih prava u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje i NVO Koračajte sa nama. 

Na sastanku je konstatovano da anticiganizam i višestruka diskriminacija su glavni razlozi za društvenu isključenost, dok u posljedice njihovog nepovoljnog položaja spadaju visoka stopa nezaposlenosti, niska stopa upisa u školu i završavanja školovanja i loši uslovi života većine Roma i Egipćana. Takođe, prema Balkanskom barometru iz 2019. godine,  sprovedenom u zemljama Jugoistočne Evrope, Romi i Egipćani su još uvijek žrtve duboko ukorijenjenih predrasuda, kako  u društvu tako i u profesionalnom okruženju, dok  je podrška koja im se pruža u obliku afirmativne akcije značajno manje dostupna u odnosu na druge ranjive grupe. 

Na kraju prestavnici radne grupe su se saglasili da predložena inicijativa je u skladu sa nacionalnim obavezama iz sljedećih dokumenata:  Strateški okvir EU za Rome 2020-2030, Deklaracija partnera sa Zapadnog Balkana o integraciji Roma u okviru procesa proširenja EU, potpisana 5. jula 2019 u Poznanju, poglavlja 19 i 23 pravne tekovine EU, Direktiva 2000/43/EZ ili Direktiva o rasnoj jednakosti2, Preporuka Savjeta EU o jednakosti, inkluziji i učešću Roma, Akcioni plan EU protiv rasizma 2020-2025, Strategija za borbu protiv trgovine ljudima 2019-2024. godine, Strategija socijalne inkluzije Roma i Egipćana za period 2021-2025. godine, kao i Izvještaj EK o Crnoj Gori za 2022. godinu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?