Vodič kroz reformu javne uprave

Sadržaj:
Šta je reforma javne uprave?
Šta je reforma javne uprave?

Reforma javne uprave je reforma same države, odnosno državne i lokalne uprave. Složenost procesa ogleda se upravo  u činjenici da sve aktivnosti koje se sprovode moraju imati direktne koristi za građane i privredu. Iz tih razloga javna uprava, koja je uvijek bila unutrašnje pitanje država članica Evropske unije, postala je jedno od tri ključna stuba u procesu proširenja EU.

Cilj je da se obezbijedi puna primjena prava EU, ali i osigura jednak tretman svih građana. Reforma javne uprave, u okviru opštih reformskih procesa u Crnoj Gori, predstavlja jedan od ključnih segmenata. Ministarstvo javne uprave uz kvalitetnu koordinaciju i saradnju sa drugim institucijama koje su uključne u ovaj proces, snažno i posvećeno radi na sprovođenju reforme javne uprave u Crnoj Gori.

Koji je cilj reforme javne uprave?

Strategiju reforme javne uprave u Crnoj Gori 2016-2020. usvojila je Vlada Crne Gore u julu 2016. godine i ona predstavlja ključni strateški dokument za unapređenje javne uprave u Crnoj Gori. Strategijom je definsano da je „opšti cilj reformskih aktivnosti do 2020. godine stvaranje efikasne i servisno opredijeljene javne uprave koju karakteriše rast povjerenja građana u njen rad”.

U toku je priprema Strategije reforme javne uprave 2021-2025. kojom će se na osnovu rezultata eksterne evaluacije o sprovođenju Strategije reforme javne uprave 2016-2020. definisati dalji pravci reforme javne uprave, oblasti i ciljevi reforme, indikatori uspjeha, način praćenja i sprovođenja strategije, kao i sva druga pitanja koja su od značaja za proces reforme javne uprave za navedeni period.

Koje oblasti obuhvata reforma javne uprave?

Strategijom reforme javne uprave 2016-2020. godine koju je Vlada donijela u julu 2016. godine, definisano je sedam reformskih ciljeva, odnosno oblasti koje se odnose na jačanje zakonitosti rada organa državne uprave, kvalitetniju organizaciju državne uprave, unapređenje pružanja usluga i uspostavljanje sistema redovnog mjerenja zadovoljstva građana, jačanje službeničkog sistema uz uspostavljanje merit sistema zapošljavanja, kvalitetnije mehanizme planiranja i koordinacije javnih politika, ali i ključnih pitanja za razvoj lokalnih samouprava u Crnoj Gori.

Ko je zadužen za proces reforme javne uprave?

Aktivnosti reforme javne uprave koordinira Ministarstvo javne uprave.

Kada su u pitanju nosioci aktivnosti Strategije reforme javne uprave 2016-2020, Ministarstvo javne uprave bilo je nosilac najvećeg broja – trideset četiri. Osim Ministarstva, Uprava za kadrove je imala planiranih deset aktivnosti, Generalni sekretarijat Vlade šest, te Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu jednu, Ministarstvo finansija šest, Ministarstvo održivog razvoja i turizma jednu, Zajednica Opština Crne Gore dvije, Agencija za slobodan pristup informacijama jednu.

Na koji način EU pomaže reformu javne uprave?

Evropska unija kontinuirano ulaže u Crnu Goru i najveći je donator, a jedna od ključnih oblasti pored vladavine prava i ekonomskih reformi, je reforma javne uprave. Odgovornim radom i dobrim rezultatima u prethodnom periodu stvoreni su preduslovi da Evropska komisija, prije svega, prepozna, a zatim i pruži i finansijsku podršku procesu reforme javne uprave kroz sektorsku budžetsku podršku.

Podrška reformi javne uprave u Crnoj Gori ima za cilj da unaprijedi kapacitete države u oblasti javne uprave kako bi se postigli specifični ciljevi programa koji se poklapaju sa opredjeljenjem Vlade da stvori efikasnu, servisno orjentisanu i transparentniju javnu upravu.

Šta je sektorska budžetska podrška?

Dodatni podsticaj i podršku sprovođenju reforme javne uprave predstavlja Finansijski sporazum između Vlade Crne Gore i Evropske komisije o Godišnjem akcionom programu za Crnu Goru za 2017. godinu, dio II koji se odnosi na Sektorsku budžetsku podršku.

Ovaj program realizuje se u okviru sektora Demokratija i upravljanje, a podrazumijeva finansijsku podršku EU u vrijednosti od 15 miliona eura, od čega 12 miliona eura direktne budžetske podrške i 3 miliona eura tehničke podrške.

Do sada je posredstvom direktne budžetske podrške isplaćeno 6,1 miliona eura. Početkom decembra 2018. godine isplaćena je prva fiksna tranša za sektorsku budžetsku podršku u iznosu od 4 miliona eura što predstavlja dodatni podstrek prilikom realizacije reformskih aktivnosti u predstojećem periodu, a u decembru 2019. godine 2,1 miliona eura.

U prethodnom periodu sredstvima EU, posredstvom tehničke podrške u okviru programa Sektorske budžetske podrške, podržane su aktivnosti koje se odnose na unapređenje i donošenje novih zakonskih rješenja koja predstavljaju okosnicu zakonodavnog okvira u procesu reforme javne uprave, kako u pogledu stvaranja održive javne uprave sa odgovarajućim brojem zaposlenih koja će biti u stanju da odgovori, kako na potrebe građana i privrede, tako i na poboljšanje javnih usluga.

Sredstvima EU podržan je i projekat uspostavljanja jedinstvenog informacionog sistema za elektronsku razmjenu podataka između državnih registara, što je rezultiralo uspostavljanjem 12 ključnih registara između kojih se vrši razmjena podataka (Centralni registar stanovništva, centralni registar privrednih subjekata, Centralni registar poreskih obaveznika, registar zaposlenih/osiguranika, registar obrazovanja, registar kaznene evidencije, registar nepokretnosti, registar fonda zdravstva, registar penzionog osiguranja, registar socijalnog rada i staranja). Ovo predstavlja osnovu za povećanje broja elektronskih usluga i unapređenje kvaliteta i pristupačnosti javnih usluga, uz smanjenje ili pojednostavljivanje administrativnih procedura, ali i smanjenje troškova za građane i privredu.

Podrškom je podstaknuta i digitalna transformacija društva i pružanje elektronskih usluga na portalu eUprave. Takođe, napori su uloženi u oblasti jačanja mehanizama eDemokratije i procesa javnih konsultacija prilikom usvajanja zakona i strategija, a pokrenut je i projekat „Glas građana - ePeticije“ kojim je građanima omogućeno da sa 3 000 potpisa učestvuju u kreiranju javnih politika. Pored toga, pokrenut je portal otvorenih podataka data.gov.me.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?