Žene u sistemu odbrane

Sadržaj:
Implementacija rodne ravnopravnosti Rast broja žena u sistemu odbrane

Integrisanje rodne ravnopravnosti u sve procese djelovanja oružanih snaga je nužno, iz razloga što ukazuje na poštovanje i promociju osnovnih principa ljudskih prava, a diverzifikovane oružane snage bolje reflektuju sopstvena društva kojima služe, utiču na efikasnije ispunjavanje misija i zadataka i garantuju bolja radna okruženja za sve zaposlene.

Ministarstvo odbrane i Vojska Crne Gore su posvećeni većoj zastupljenosti žena, posebno profesionalnih vojnih lica, njihovoj većoj motivaciji za učešće u međunarodnim misijama i operacijama i sopstveni karijerni razvoj radi kasnijeg raspoređivanja na pozicijama odlučivanja. Sve su to obaveze koje su neophodne i jasno definisane na nacionalnom nivou Akcionim planom za implementaciju Rezolucije SBUN 1325.  Stoga je politika rodne ravnopravnosti pozicionirana na strateškom nivou ovog ministarstva, čemu svjedoči uključivanje rodne ravnopravnosti u ključna strateška dokumenta odbrane.

Implementacija rodne ravnopravnosti

Za implementaciju rodne ravnopravnosti zaduženi su brojni mehanizmi, poput koordinatorke za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu odbrane, savjetnice za rodna pitanja načelnika Generalštaba, državnih službenica koje učestvuju u poslovima rodne ravnopravnosti i sertifikovanih instruktora za rodnu ravnopravnost u Vojsci Crne Gore, ali ključno je navesti podršku liderstva Ministarstva i Vojske za uspješnost i ostvarene rezultate u ovoj oblasti.

Efikasnost sprovođenja ove politike se ogleda kroz realizaciju nacionalnih akcionih planova za implementaciju Rezolucije Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija 1325, u saradnji sa drugim državnim organima i nevladinim sektorom; interne obuke koje godišnje prolazi veliki broj zaposlenih; inkorporiranje obuka o različitim segmentima rodne ravnopravnosti na različitim nivoima i u različite svrhe, poput priprema za mirovne misije i operacije; plansko privlačenje ženske populacije za službu u Vojsci Crne Gore, učešće u projektima, dobrovoljnom služenju vojnog roka; promociju otvorenosti svih pozicija u Vojsci za žene i jednakih mogućnosti, upotrebu rodno senzitivnog jezika i rodno senzitivnih podataka u Ministarstvu i Vojsci i u krajnjem povećanju svijesti o značaju rodne ravnopravnosti u sistemu odbrane.

Regionalna i međunarodna saradnja je izuzetno razvijena, pa je vrijedno istaći dugogodišnje učešće Ministarstva odbrane u okviru regionalnog projekta „Jačanje regionalne saradnje na planu integracije rodne perspektive u reformi sektora bezbjednosti u zemljama Zapadnog Balkana“. Pored toga, naši predstavnici učestvuju na konferencijama u organizaciji NATO Komiteta za rodnu ravnopravnost, OEBS, UN, CEDC i SEDM inicijative, na brojnim inostranim obukama, bilateralnim konsultacijama i sastancima, koji se sprovode kroz saradnju sa ovim organizacijama i drugim ministarstvima odbrane, u cilju razmjene najboljih praksi.

Rast broja žena u sistemu odbrane

Preduzete mjere doprinijele su značajnom povećanju broja žena u Ministarstvu i Vojsci u posljednjih 10 godina. Procenat žena u Ministarstvu odbrane je 55,6%, dok su, prema posljednjim podacima, žene u Vojsci Crne Gore zastupljene u procentu od 14,7%, što predstavlja najveći udio žena u Vojsci do sada. Od ukupnog procenta kadeta koji se nalaze na obrazovanju na inostranim vojnim akademijama, 25,92% čine kadetkinje. Udio stipendistikinja među licima koje Ministarstvo odbrane stipendira na fakultetima u zemlji i inostranstvu je 40%. Pripadnice Ministarstva odbrane i Vojske Crne Gore kontinuirano doprinose aktivnostima na izgradnji mira i stabilnosti u svijetu, pa je, do sada, 16 pripadnica angažovano u nekoj od mirovnih misija i operacija. Dobrovoljno služenje vojnog roka i Ljetnji vojni kamp za mlade iz godine u godinu privlače sve veći broj ženske populacije. Posebno smo ponosni na činjenicu da je prvo mjesto Crne Gore u NATO komandnoj strukturi, mjesto rodnog savjetnika SACEUR-a koje pokriva prva sertifikovana rodna savjetnica iz Ministarstva odbrane, majorica Sanja Pejović.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?