Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МВП: Чврст мотив да се посумња у коректност медијског преношења ријечи Лајчака

Објављено: 31.12.2021. 19:00 Аутор: Министарство вањских послова

У данашњој штампи објављен је интервју са Специјалним представником ЕУ за Западни Балкан, Мирославом Лајчаком, у којем је пренесена оцјена да је за бржи напредак Црне Горе ка ЕУ потребан већи степен политичког јединства око кључних реформи и снажнија заступљеност интереса државе ка том циљу у Бриселу. Изражавајући слагање са реченим, подсјећамо да су реформе и политички дијалог приоритети о којима смо током бројних сусрета разговарали.

Ипак, забрињава сумња да цитирање саговорника од стране листа Побједа није у потпуности коректно. Разочаравајуће је ако се испостави да се било путем наслова или спретном замјеном ријечи „штимају“ поруке оних чије ријечи значе пуно за убрзано учлањење Црне Горе у ЕУ. Конкретно, постоји чврст мотив да сумњамо у наводну изјаву да ЕУ жели да Црна Гора “поново добије” проевропску Владу са већинском подршком у Парламенту. Ако је Лајчак рекао, у шта смо увјерени, да жели да наша држава “има” проевропску извршну власт, то је сасвим природна изјава и жеља свих званичника ЕУ који подржавају наш европски пут. Овим путем желимо указати да игра ријечима значи пуно.

Истина је да, када је ријеч о свим размијењеним утисцима током претходног периода, можемо говорити само о захвалности свим партнерима из ЕУ за подстрек да се огромна подршка грађана за што скорије чланство у Унији преточи у реформски замајац. Зато изражавамо задовољство што у Нову годину улазимо са више испуњених обећања датих грађанима у том погледу.

Прво, недавна скупштинска засиједања на којима је постигнута широка сагласност око кључних корака ка Европском путу доказ је способности Црне Горе да окупи политичке снаге којима је стало до европске перспективе у шири фронт и гарант убрзања реформи у корист грађана и без обзира на међупартијске разлике или њихов парламентарни статус. Усвајање иновативног и програмског буџета за 2022. годину на приједлог Владе укључило је и читав низ закона којима програм економских реформи „Европа сад“ постаје реалност и којим се економски модел државе приближава европском, а животни стандард грађана подиже без преседана. Именовањем чланова Тужилачког савјета који су побрали и подршку изван парламентарне већине такође се показао капацитет да се одговори на кључне препоруке ЕК из области владавине права. Требало нам је времена, али смо сви заједно показали да се око добрих рјешења можемо усугласити у интересу грађана и нека нас ови примјери охрабре да на сличан начин осигурамо напредак и у преосталим задацима.

 Коначно, ниједна Влада до сада није одговарању на препоруке из Извјештаја ЕК за 2021. годину приступила на одговорнији и систематичнији начин од актуелне – уз помоћ Акционог плана за адресирање препорука из Извјештаја, даноноћно се старамо да сљедећи изјештај буде један од најповољнијих за Црну Гору. Чланство у ЕУ је стратешки приоритет свих нас. Оно није само спољнополитички циљ, већ и добитна формула свих наших унутарполитичких стријемљења.

Зато се Министарство вањских послова придружује позивима свим актерима да све разлике устукну пред остварењем овог циља. Очекујемо да сви политички чиниоци у дијалог о предстојећим корацима ка чланству уђу у доброј вјери и са овим начелом у виду.

Друго, у погледу видљивости Црне Горе у Бриселу, такође у Нову годину улазимо са Амбасадором на челу Мисије чијом се акредитацијом средином децембра окончао скоро двогодишњи интервал без шефа Мисије Црне Горе при ЕУ. Овим напретком доказујемо сви скупа да је могуће доћи до договора о именовању упркос политичким разликама и, уз кадровско јачање Мисије које је у току, осигуравамо много јаче присуство Црне Горе у ЕУ институцијама. Такође, оно сада системски расте и у дигиталној сфери као и у ширем екосистему европске политике. Ако томе додамо дипломатску офанзиву у виду веома садржајних пет министарских и једне премијерске посјете Бриселу само од љета наовамо, као и успјешну Међувладину конференцију која је довела до новог разумијевања око приоритетних реформи у области владавине права, можемо закорачити у 2022. годину оптимистични и сигурни да је вишегодишње затишје које је добронамјерно констатовано у предметном интервјуу ствар прошлости.

У нади да ћемо сви заједно у Новој години дати све од себе за остварење циља, свим грађанима желимо миран и радостан дочек 2022. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?