Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Crna Gora pozajmljuje 100 miliona eura od Credit Suisse grupe

Objavljeno: 20.07.2012. 21:15 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
19 jul (Bloomberg) – Crna Gora se saglasila da pozajmi 100 miliona eura (123 milona USD) od Credit Suisse Group AG, od čega će 60 procenata biti podržano garancijom Svjetske banke, rekao je ministar finansija ove balkanske države.

Ministar je u svojoj izjavi danas u Podgorici rekao da je kamatna stopa na sedmogodišnji zajam 3,5 procentna poena preko 12-mjesečnog Euribor-a, a Crna Gora će platiti švajcarskoj banci i naknadu od 1,5 miliona eura.

Posljednja država sa Zapadnog Balkana koja je otvorila pristupne pregovore sa Evropskom unijom u junu ulaže napore da održi ekonomiju kako se dužnička kriza u euro zoni nadvila nad najmanjom od šest republika bivše Jugoslavije, koja jednostrano koristi euro kao svoju valutu.

Vlada, koja je odlučna u tome da održi balans javnih finansija, predviđa da će javna potrošnja ove godine biti 40 procenata ekonomskog proizvoda ili 11 procentnih poena niža nego u 2009.  Ove godine fiskalni deficit je ciljan na 2,5 procenata bruto domaćeg proizvoda, što predstavlja smanjenje od 3,2 procentna poena u odnosu na isti period.

„Današnjim aranžmanom smo obezbijedili oko 85 procenata sredstava koji su potrebni za finansiranje budžetske potrošnje, kapitalnih investicija i otplate dugova“, rekao je ministar.

Vlada će prvo otplatiti 40 miliona euro zajma koji nijesu pokriveni garancijama Svjetske banke, sa rokom otplate od pet godina „u jednakim ili približno jednakim ratama“.  Preostalih 60 miliona eura će se otplatiti na kraju perioda zajma.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?