Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar Kavarić: Eksploatacijom nafte i gasa smanjiti uvoznu zavisnost, obezbijediti ekonomski rast i nova radna mjesta, uz zaštitu životne sredine

Objavljeno: 10.03.2015. 18:16 Autor: Ministarstvo ekonomije / Biro za odnose s javnošću
  
 
Izlaganje ministra ekonomije dr Vladimira Kavarića na Jadranskom samitu o nafti i gasu u Budvi možete preuzeti ovdje.
  
Video: Pitanja novinara i odgovori ministra ekonomije Vladimira Kavarića na Jadranskom samitu o nafti i gasu u Budvi
   
 
Transparentnost, progresivno oporezivanje, konkurencija i odsustvo diskrecije najznačajniji su principi kojima se Vlada Crne Gore vodi u svom pristupu industriji nafte i gasa, kazao je ministar ekonomije dr Vladimir Kavarić na otvaranju prvog Jadranskog samita o nafti i gasu u Budvi.

Biro„Transparentnost se ogleda u definisanju pravila igre, preko usvajanja zakona i podzakonskih akata i javno dostupnih dokumenata, uključujući i modele ugovora. Progresivno oporezivanje podrazumijeva takav model, gdje država ubira takozvanu rentu od korišćenja resursa onda kada kompanija počne da ostvaruje profit od aktivnosti koje realizuje u Crnoj Gori. Vjerujemo da je postojanje konkurencije zdravo u svakoj, pa i ovoj oblasti i, najzad, vjerujemo da diskreciono odlučivanje nije najbolje rješenje, pa smo nastojali i nastavićemo da održavamo diskreciono donošenje odluka na najnižem nivou“, kazao je ministar Kavarić.

On je dodao da je Crna Gora svjesna da je u kokurenciji sa mnogim drugim zemljama koje za cilj imaju odgovorno upravljanje i efikasno korištenje resursa ugljovodonika, baš kao i Crna Gora. „Mi se trudimo da stvorimo najbolje okruženje koje će privući najbolje i težimo da podstaknemo konkurenciju u ovom poslu, jer znamo da privatne kompanije daju sve od sebe u smislu inovacija, pristupa i rezultata, kada pred sobom imaju pritisak konkurencije“, kazao je ministar Kavarić.

On je kazao da je ovo aktivnost koja ne prepoznaje nacionalne granice, baš kao što ih ne prepoznaje ni geologija. „Uspjeh bilo kojeg susjeda samo će povećati šanse Crne Gore i ostalih susjeda u privlačenju kompanija koje bi uzele učešća u ovom sektoru. Dosadašnje istraživanje nafte i gasa u Crnoj Gori, kao i aktivnosti na Jadranu, ukazuju na veliku perspektivnost regiona, a direktna potvrda toga je proizvodnja u albanskom, hrvatskom i italijanskom dijelu basena“, kazao je ministar Kavarić.

Ukoliko se postavi pitanje kako istraživanje ugljovodonika može biti kompatibilno sa našim ostalim razvojnim politikama u oblasti turizma i zaštite životne sredine, Kavarić je kazao da razvoj ekonomije, čak i održivi razvoj kao centralni koncept našeg doba, nije moguć bez razvoja energetike, tako da smo uveli standarde za ovu oblast koji su zahtjevniiji nego opšti standardi zaštite životne sredine za ostale sektore ekonomije.

Na samitu u Budvi je bio i ministar gospodarstva u Vladi Hrvatske Ivan Vrdoljak, koji je izrazio zadovoljstvo odnosima dva resorna ministarstva. „Veoma sam ponosan na saradnju sa Crnom Gorom i komunikaciju koju imamo sa resornim ministarstvom. Kao članica EU, Hrvatska snažno podržava region na evropskom putu, potpuno svjesna da je najbolji napredak ukoliko nemate otvorenih pitanja sa susjedima" zakljucio je Vrdoljak.

Kad je riječ o nafti i gasu, Vrdoljak je kazao da će Hrvatska do kraja maja potpisati ugovor za eksploataciju tih energenata i da će to biti prvi takav ugovor u istoriji te zemlje, što će biti korak dalje ka energetskoj nezavisnosti zemlje koja će omogućiti zadovoljavanje sopstvenih potreba, uz stvaranje mogućnosti za izvoz.

Vrdoljak se osvrnuo i na aktuelne zahtjeve za referendum o nafti i gasu. "Referendum o tome da smanjimo broj tankera koji ulaze u Jadran sa uvoznom naftom bih svakako podržao, jer mi je želja da smanjimo rizike u zaštiti okoliša. Svaki drugi je bespredmetan", rekao je Vrdoljak i dodao da nema mogućnosti da se u Hrvatskoj održi referendum prije potpisivanja ugovora sa kompanijama.

Govoreći o turizmu, Vrdoljak je rekao da je Istra najpoznatija turistička destinacija u Hrvatskoj, a da se trenutno najviše gasa crpi upravo iz te oblasti. On je ponovio da Hrvatska vrši istraživanje Jadrana 40 godina, ali da će sada, kroz ovaj proces, implementirati najbolje tehnologije iz oblasti zaštite životne sredine. „To je i naša obaveza kao članice EU – da implemetnirmo stoge propise u zaštiti životne sredine. Svako rješenje koje je bolje od EU regalitive, ako ga ima, uvrstićemo ga“, kazao je ministar Vrdoljak.

Jadranski samit o nafti i gasu održava se danas i sjutra u Budvi u organizaciji Global Events Partner - specijalizovanog organizatora međunarodnih događaja koji okupljaju poslovne zajednice iz oblasti nafte i gasa.

Ministarstvo ekonomije / Biro za odnose s javnošću

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?