Kontrolno saslušanje ministra Ćulafića pred Odborom za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić danas je imao kontrolno saslušanje pred Odborom za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje, na temu problema vlasnika nepokretnosti u rejonu Nacionalnog parka Biogradska gora.

U svom izlaganju istakao je da Ministarstvo kontinuirano prati ovo pitanje, svjesno osjetljivog balansa između zaštite prirode i razvoja lokalnih zajednica. Naglasio je da se aktivno sarađuje sa JP Nacionalni parkovi Crne Gore, Agencijom za zaštitu životne sredine, lokalnim samoupravama i predstavnicima građana opštine Mojkovac, kako bi se našlo pravedno, trajno i zakonski utemeljeno rješenje.

Ćulafić je poručio da je njegova dužnost kao ministra da posmatra Crnu Goru kao cjelinu, te podsjetio da su terenska istraživanja u okviru programa Natura 2000 pokazala da bi čak 80% teritorije, pod određenim uslovima, moglo biti stavljeno pod zaštitu.

„Naravno da to nije realno niti moguće, ali želim time da pokažem koliko je ovih 15% koje trenutno imamo značajno, istovremeno raditi na što bržem pronalsku zajedničkog rješenja za probleme koji su tema današnjeg Odbora“, kazao je.

On je podsjetio i na međunarodne obaveze Crne Gore da do 2030. godine zaštiti 30% kopna i 30% morskog područja, naglašavajući da će se i dalje raditi kroz institucionalni dijalog, međuresornu saradnju i puno uvažavanje potreba građana i očuvanja prirodnih vrijednosti.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?