Crna Gora aktivno učestvuje u procesu suzbijanja daljih klimatskih promjena, u skladu sa ustavnim načelom: Crna Gora – ekološka država, ukazano na regionalnoj konferenciji ,,Regionalni pristup izazovima klimatskih promjena” koja se danas održava u Tirani
Na poziv ministra životne sredine, šumarstva i vodoprivrede Albanije Fatmira Medie, ministar održivog razvoja i turizma Predrag Sekulić uzeo je učešće na konferenciji ,,Regionalni pristup izazovima klimatskih promjena” koja se održava 20. iI 21. septembra u Tirani, Albanija.
Regionalnu konferenciju je otvorio ministar životne sredine, šumarstva i vodoprivrede Albanije Fatmir Mediu, a na prvoj sjednici pod nazivom ,,Borba protiv klimatskih promjena kroz regionalni pristup” svoja izlaganja imali su i ministri životne sredine regiona. Na sjednici su ministri izložili dosadašnja iskustva svojih zemalja na polju klimatskih promjena, kao i planirane korake na ovom polju.
„Svjedoci smo posljedica klimatskih promjena poput rasta prosječne godišnje temperature, dužih sušnih perioda, intenzivnih olujnih nepogoda, povećanih rizika tektonskih poremećaja i vulkanskih erupcija“, ukazao je Sekulić.
„Prostor i prirodni ambijent u Crnoj Gori smatramo jednim od najznačajniih resursa koje imamo. Stoga je razumljiva naša zabrinutost zbog efekata klimatskih promjena. Zato želimo da se, kroz posebne sesije, ova Konferencija fokusira i na pojedine teme koje se nameću usljed aktuelnih i budućih uticaja klimatskih promjena“, naglasio je on.
Na Konferenciji je bilo riječi o razvoju i implementaciji politika i strategija na nacionalnom i regionalnom nivou u kontekstu očekivanih klimatskih promjena na poljima: energija/saobraćaj; korišćenje zemljišta i šumarstvo; poljoprivreda, otpad; industrijski procesi; CDM/EU trgovinska šema, kao i o kreiranju zajedničkog scenarija za ublažavanje klimatskih promjena u regionu, hidro – izvorima, poljoprivredi, biodiverzitetu i zdravlju.
Zaključeno je da je regionalna saradnja na polju ublažavanja i adaptacije klimatskih promjena neophodna i da iziskuje punu pažnju i posvećenost vlada, posebno imajući u vidu socio – ekonomske posljedice klimatskih promjena.
Konferencija u Tirani prilika je za razmjenu iskustava kao i unapređenje regionalne saradnje kao ključnog elementa u iznalaženju načina za prilagođavanje na negativne uticaje klimatskih promjena.