Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Razmijenjena regionalna iskustva u kontroli i smanjenju nelegalnog posjedovanja i viškova malog i lakog naoružanja

Objavljeno: 2015-05-27 22:29:19 Autor: UP
Četvrti Regionalni sastanak komisija za malo oružje i lako naoružanje (SALW – small arms and light weapons) održan je juče i prekjuče, 25. i 26. maja 2015. godine, u Budvi.

Sastanak je otvorio Mladen Marković, glavni policijski inspektor u Upravi policije MUP-a i predsjednik crnogorske Komisije za malo oružje i lako naoružanje, inače tijela koje čine predstavnici više nadležnih organa i institucija naše države.

Na sastanku su, osim Crne Gore, učestvovali predstavnici komisija iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Srbije, Kosova i Moldavije, kao i predstavnici organizacija UNDP, SEESAC i Regionalnog savjeta za saradnju (RCC).

Učesnici komisija za malo oružje i lako naoružanje iz osam zemalja su imali priliku da razmijene iskustva i informacije u promovisanju zajedničkih regionalnih ciljeva a to je kontrola i smanjenjenje nelegalnog posjedovanja i viškova malog i lakog naoružanja kao i pripadajuće municije.

Na dvodnevnom sastanku razgovarano je o implementaciji nacionalnih strategija za kontrolu malog oružja i lakog naoružanja, kao i napretku koji je ostvaren u postizanju ciljeva ovih strategija i izazovima i modalitetima njihovog prevazilaženja u realizaciji postavljenih ciljeva.

Analizirani su trendovi u vezi sa događajima u kojima je upotrijebljeno vatreno oružje i oštećenim licima u ovim krivičnim djelima, kao i postupci optuživanja i presuda za krivična djela iz oblasti zloupotrebe oružja.

Učesnici sastanka su donijeli zaključke koji se odnose na dalje zajedničko djelovanje komisija, a posebno su pohvaljena rješenja novog Zakona o oružju naše države, koji je stupio na snagu 19. marta ove godine, a koji predviđa zakonsku mogućnost dobrovoljnog vraćanja oružja policiji od strane građana bez snošenja zakonskih konsekvenci.