Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Saopštenje: Susret Đukanović - Ren

Objavljeno: 2003-12-02 22:24:00 Autor: Naslovna strana
Predsjednik Vlade Republike Crne Gore Milo Đukanović primio je danas u Podgorici predsjedavajućeg Radnog stola I Pakta stabilnosti za Jugoistočnu Evropu Elizabet Ren.

U razgovoru je afirmisana dosadašnja saradnja u okviru Pakta stabilnosti, čiji je od početka korisnik i Crna Gora. Ren je izrazila zadovoljstvo zbog mogućnosti da na novoj dužnosti podrži Crnu Goru u njenim demokratskim naporima, u kojoj je ranije boravila u svojstvu specijalnog izvjestioca Ujedinjenih Nacija za ljudska prava. Istakla je da su u fokusu Radnog stola I prekogranična saradnja u cilju izgradnje novih odnosa među zemljama u regionu, mediji i unapređenje demokratije na lokalnom nivou. Posebno je naglasila značaj medija za razvoj demokratskih procesa, iznoseći utisak da i pored dobrog zakonodavstva u Crnoj Gori, mediji često nemaju pravu mjeru odgovornosti kada pišu o ljudima i pojavama. Za demokratski razvoj mediji mogu uraditi puno dobrog, ali i lošeg u jednoj zemlji, i zato ima puno toga na ovom planu da radimo u Crnoj Gori, istakla je Ren. Takođe, puno toga treba uraditi da se ljudi u lokalnim zajednicama osjete kao dio procesa odlučivanja, i da se više povede računa o jednakosti polova i većem prisustvu žena u političkom i društvenom životu. U tom kontekstu, ona je istakla da je ranije imala priliku da proučava fenomen trgovine ženama, što je problem sa kojim se susreće savremeni svijet, i da ne želi posebno da govori o poznatom slučaju moldavske državljanke o kojem se mnogo govorilo i pisalo, već o tome kako popraviti reputaciju i skinuti ljagu sa Crne Gore. To je fenomen kojim bi međunarodna zajednica trebalo da se pozabavi ozbiljnije, jer je on izraženiji u regionima gdje postoje konflikti, i gdje su stacionirane međunarodne snage, kao što je to slučaj sa Kosovom, Bosnom i Makedonijom, naglasila je Ren.

Uz saglasnost sa ovakvim pristupom, premijer Đukanović je između ostalog istakao da je i slučaj sa moldavskom državljankom poslužio snaženju saradnje Crne Gore i međunarodnih organizacija, kao i ubrzanom donošenju odgovarajuće zakonske infrastrukture, kako bi se preduprijedili ovakvi i slični slučajevi. On je upoznao Elizabet Ren sa prioritetima u radu Vlade i ostvarenim rezultatima, i izrazio zainteresovanost Crne Gore za sve inicijative u okviru Pakta stabilnosti.