Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodni saziv Vlade Crne Gore.
Arhiva

Damjanović u Bukureštu: Pohvale Crnoj Gori za izradu Strategije pametne specijalizacije

Objavljeno: 2019-06-18 22:26:12 Autor: Ministarstvo nauke
   

Na poziv zamjenice generalnog direktora Udruženog istraživačkog centra Evropske komisije gospođe Čarline Vičeve, ministarka nauke Crne Gore dr Sanja Damjanović učestvuje na konferenciji „Podrška strategijama pametne specijalizacije i tehnološkom tranfseru u Jugoistočnoj Evropi“ koja se danas održava na Politehničkom univerzitetu u Bukureštu, u Rumuniji.

 

Vičeva je u uvodnom obraćanju pohvalila napore Crne Gore u izradi Strategije pametne specijalizacije, koja je nakon dvije godine u završnoj fazi procesa. Crna Gora ima priliku da prva, nakon 28 zemalja članica Evropske unije, usvoji ovaj važni dokument, o kom će se Vlada izjasniti u četvrtak, 20. juna. Vičeva je podsjetila da je prošle godine u maju u Sofiji glavna tema konferencije o strategijama pametne specijalizacije bio Zapadni Balkan i izrada ovih strategija u našem regionu. Prva međunarodna radionica na Zapadnom Balkanu posvećena ovom procesu, kako je istakla, održana je u Podgorici 5. februara 2019. godine u organizaciji Ministarstva nauke i Udruženog istraživačkog centra Evropske komisije.

Ministarka Damjanović je tokom panel sesije "Unapređenje inovacionih politika u Jugoistočnoj Evropi putem strategija pametne specijalizacije i tehnološkog transfera" rekla je da je Crna Gora veoma ponosna, zato što će u četvrtak Vlada da razmatra Strategiju pametne specijalizacije, na čijoj izradi je u protekle dvije godine radilo više od 300 ljudi iz javnog, privrednog, akademskog i civilnog sektora.

U našoj državi, prema njenim riječima, postoji više od 105 strategija, ali će Strategija pametne specijalizacije da objedini sve one koje su usmjerene na razvijanje ekonomskog, odnosno naučnog i tehnološkog potencijala.

Iniciran je, kako je kazala, projekat Međunarodnog instituta za održive tehnologije za Jugoistočnu Evropu kako bi se smanjio jaz između ovog regiona sa Zapadnom Evropom, a paralelno sa izradom Strategije pametne specijalizacije, kako je istakla ministarka, u našoj državi radi se i na uspostavljanju inovacionog ekosistema podsticanjem kreiranja i razvijanja startapova. Dodatno, prvi Naučno-tehnološki park u Podgorici biće vodeća institucija koja će biti posvećena promociji tehnološkog transfera, i jedan od glavnih instrumenata za implementaciju strategije pametne specijalizacije.

Damjanović je dodala da bi bilo jako važno da, u cilju uspješne implementacije S3, Evropska komisija obezbijedi podršku Crnoj Gori u procesu pridruživanja EU tematskim platformama, te u tom kontekstu, olakšavanje pristupa pravim informacijama.

Generalni direktor dr Darko Petrušić je bio panelista na sesiji „Uključivanje aktera inovacionog ekosistema u procesu pametne specijalizacije na Zapadnom Balkanu", tokom kojeg je predstavio iskustvo Crne Gore u procesu pripreme Strategije, kao i najveće izazove sa kojima sa naša zemlja suočila u procesu izrade S3. Prvenstveno, izazovi i poteškoće za našu državu su se odnosile na pravilno razumijevanje S3 koncepta, aktivnu uključenost svih relevantnih aktera tokom procesa izrade S3, kao i selekciju S3 prioriteta.

Podsjećamo, na osnovu strateške vizije razvoja Crne Gore, Strategijom su definisane četiri prioritetne oblasti, tri vertikalne: održiva poljoprivreda i lanac vrijednosti hrane, energija i održiva životna sredina i održivi i zdravstveni turizam, kao i jedna horizontalna prioritetna oblast: informaciono-komunikacione tehnologije, zato što daje poslovnu i tehnološku podršku ostalim prioritetnim oblastima.

Ministarstvo nauke