Broj: 08-05-615/26-1739 Podgorica, 11. avgust 2026. godine
Na osnovu člana 32 v Zakona o nevladinim organizacijama („Službeni list CG“, br. 39/11, 37/17 i 84/24), a u vezi sa Odlukom o utvrđivanju prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u 2026. godini ("Službeni list Crne Gore", br. 146/25 od 12.12.2025. godine), Sektorske analize Ministarstva sporta i mladih (br. 01-08-08-615/25-982 od 12. juna 2025. godine) za 2026. godinu i Pravilnika o sadržaju javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija i izgledu sadržaju prijave na javni konkurs („Službeni list Crne Gore“, br. 14/18), Komisija za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija za javni konkurs “NEET mladi – osnažemi mladi”, koju je obrazovalo Ministarstvo sporta i mladih rješenjem broj: 01-08-615/26-551/8 objavljuje
JAVNI KONKURS
“NEET mladi – osnaženi mladi”
za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblasti društvene brige o djeci i mladima u 2026. godini
Pozivaju se nevladine organizacije koje djeluju u oblasti društvene brige o djeci i mladima, a koje posjeduju kapacitete i relevantno iskustvo u pružanju podrške mladima, da podnesu projekte/programe usmjerene na doprinos realizaciji ciljeva programa Garancija za mlade, unapređenju položaja mladih koji nijesu zaposleni, nijesu u procesu obrazovanja ili obuke (mlada lica iz NEET kategorije), kao i ostvarivanju prioriteta definisanih Planom implementacije Garancije za mlade u Crnoj Gori za period 2024-2026. godine, Zakonom o mladima („Službeni list CG“, br. 25/19 i 27/19) i Strategijom za mlade 2023-2027. godine.
Na ovaj Javni konkurs mogu se prijaviti partnerstva sastavljena od najmanje dvije nevladine organizacije, pri čemu jedna nevladina organizacija ima ulogu nosioca projekta/programa i odgovorna je za njegovu ukupnu realizaciju, dok ostale partnerske organizacije učestvuju u sprovođenju aktivnosti u skladu sa međusobno definisanim ulogama i odgovornostima. Najmanje jedna nevladina organizacija u partnerstvu mora imati sjedište na teritoriji jedne od tri pilot opštine obuhvaćene programom Garancija za mlade: Bijelo Polje, Nikšić ili Ulcinj. Projektom/programom mora biti predviđeno sprovođenje dijela aktivnosti na teritoriji pilot opštine u kojoj partnerska nevladina organizacija ima sjedište.
Strateški ciljevi definisani Strategijom za mlade za period 2023-2027. godine, Planom implementacije Garancije za mlade za period 2024-2026. godine, Sektorskom analizom za utvrđivanje predloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija iz Budžeta Crne Gore u 2026. godini, čijem ostvarenju treba da doprinesu projekti/programi nevladinih organizacija u 2026. godini, su:
Realizacija strateških ciljeva kroz podršku projektima i programima nevladinih organizacija potrebno je da doprinese unapređenju oblasti društvene brige o djeci i mladima u 2026. godini, u skladu sa definisanim prioritetima programa Garancija za mlade.
Prioritetni problemi u oblasi društvena briga o djeci i mladima čije se rješavanje planira finansiranjem projekata/programa nevladinih organizacija odnose se na:
Glavni cilj projekata/programa nevladinih organizacija koji će biti finansirani Javnim konkursom je:
Specifični ciljevi projekata/programa nevladinih organizacija koji će biti finansirani potrebno je da doprinesu:
Ciljne grupe:
Direktne ciljne grupe korisnika su:
Indirektne ciljne grupe korisnika su:
Aktivnosti nevladinih organizacija koje će doprinijeti ostvarenju strateškog cilja i zadovoljenju potreba ciljne grupe (prihvatljive aktivnosti za finansiranje) moraju strogo da prate principe otvorenog omladinskog rada (usmjeren na mlade, dobrovoljan, inkluzivan i bezbjedan; prilagođen situaciji i potrebama pojedinca; sproveden u skladu sa principima Garancije za mlade). Prihvatljive aktivnosti za finansiranje su:
Projekat, odnosno program koji je finansiran putem ovog javnog konkursa, ne može biti finansiran iz sredstava Budžeta Crne Gore po drugom osnovu. U nepostojanju višestrukog finansiranja istog projekta, odnosno programa, nevladina organizacija dostavlja pisanu izjavu (Izjava o nepostojanju višestrukog finansiranja). Projekti moraju sadržati jasno definisane, mjerljive i provjerljive rezultate.
Sredstvima dobijenim javnim konkursom se ne mogu finansirati aktivnosti koje se odnose na:
Ukupan iznos sredstava koji će biti dodijeljen u okviru ovog javnog konkursa je 200.000,00 eura.
Najniži iznos sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu/programu je 13.000 EUR,
Najviši iznos sredstava koji se može dodijeliti pojedinom projektu/programu je 20.000 EUR.
Shodno članu 32ž stav 4 Zakona o nevladinim organizacijama, ukupan iznos sredstava koja se na osnovu Javnog konkursa mogu dodijeliti nevladinoj organizaciji za finansiranje projekta, odnosno programa, ne može preći 20% od ukupno opredijeljenih sredstava koja se raspodjeljuju na osnovu tog Konkursa.
Na ovaj Konkurs nevladina organizacija može prijaviti više projekata/programa, ali joj se mogu dodijeliti sredstva samo za jedan projekat/program. Ista nevladina organizacija može biti i partner na samo jednom projektu u okviru ovog Javnog konkursa.
Konkursom se mogu finansirati projekti, programi čije aktivnosti će biti realizovane u roku od najviše 12 mjeseci od dana zaključenja ugovora.
Prijavu u okviru ovog konkursa može podnijeti nevladina organizacija koja:
U vezi sa članom 4 Pravilnika o sadržaju javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija i izgledu i sadržaju prijave na javni konkurs („Službeni list Crne Gore“ br. 14/18), potrebno je da prijava na Javni konkurs sadrži:
Uz prijavu na Javni konkurs, nevladine organizacije su dužne dostaviti:
Za partnersku organizaciju, potrebno je dostaviti i sledeće:
[1] Ukoliko su izvršene izmjene i promjene statuta, potrebno je dostaviti fotokopiju Rješenja nadležnog organa o izmjeni i dopuni statuta
[2] Uvjerenje će pribaviti Ministarstvo sporta i mladih službenim putem
[3] Fotokopije bilansa stanja i bilansa uspjeha dostavljaju se ovjerene pečatom nevladine organizacije i potpisom odgovornog lica, kao i potpisom lica odgovornog za sastavljanje finansijskog iskaza
[4] Pored potpisane i pečatom organizacije ovjerene potvrde/izjave da je u prethodne dvije godine (2024. ili 2025.) sprovelo istraživanje, izradilo dokument, organizovalo događaj ili realizovalo projekat koji se odnosi na oblast društvene brige o djeci i mladima, podnosilac projekta/programa je u obavezi da dostavi i druge dokaze kojima se dokazuju navedene tvrdnje (istraživanje, dokumenta, pres kliping, kopije ugovora o realizaciji projekta/programa, liste učesnika i sl.)
[5] Ukoliko su izvršene izmjene i promjene statuta, potrebno je dostaviti fotokopiju Rješenja nadležnog organa o izmjeni i dopuni statuta
[6] Fotokopije bilansa stanja i bilansa uspjeha dostavljaju se ovjerene pečatom nevladine organizacije i potpisom odgovornog lica, kao i potpisom lica odgovornog za sastavljanje finansijskog iskaza