U cilju osnaživanja nastavnica i nastavnika u oblasti obrazovanja za održivi razvoj kroz primjenu međunarodnog programa „Eko škole”, Zavod za školstvo je 18. juna 2026. godine realizovao još jedan jednodnevni program obuke „Eko-škola” (Kat. br. 288, Drugi programi).
Kroz interaktivne i kreativne radionice, grupni rad i simulacije, diskusije i razmjenu iskustava, analizu primjera dobre prakse i mini-projekte, voditeljke obuke Stanislavka Tomašević i Olivera Lučić su obuhvatile, u okviru četiri sesije, više tema ove značajne oblasti, počevši od prvih ekoškolskih koraka, ocjene stanja životne sredine, izrade akcionog plana u ustanovi, kao i SMART ciljeva, te evaluacije, praćenja rezultata, i najzad, integracije u nastavu.
Posljednja sesija bila je posvećena osposobljavanju nastavnica i nastavnika za kreiranje Eko-koda, načinima uključivanja lokalne zajednice u cilju zajedničkog djelovanja, jer za vidljive rezultate nije dovoljno samo povezati aktivnosti „Eko-škole" nastavnim predmetima i kurikulumom, već je neophodan rad i na širem afirmisanju značaja razvoja ekološke svijesti.
Obuci je prisustvovala Nevena Čabrilo, nacionalna koordinatorka programa „Eko-škole" iz Zavoda za školstvo, a organizatorka obuke je bila Neda Bulatović, savjetnica u Odsjeku za međunarodnu saradnju.