Na događaju u organizaciji Centra za finansijsku izvrsnost iz Ljubljane (CEF) pod nazivom „Proslava uspjeha i strateško promišljanje budućih reformi“, ministar finansija mr Novica Vuković uputio je snažne poruke o evropskom putu Crne Gore i prioritetima u narednoj fazi reformi.
Govoreći u kontekstu globalnih izazova i geopolitičkih neizvjesnosti, ministar je naglasio da Crna Gora ostaje čvrsto opredijeljena ka članstvu u Evropskoj uniji, uz jasan cilj da već ove godine ostvari istorijski iskorak i zatvori pregovore o pristupanju. Kako je istakao, godina u kojoj se obilježava 20 godina nezavisnosti predstavlja prekretnicu u evropskim integracijama države.
Ministar Vuković je poručio da uspjeh evropskog puta ne podrazumijeva samo formalno zatvaranje pregovaračkih poglavlja, već prije svega sposobnost da se reforme sprovedu u praksi i donesu konkretne koristi građanima. Poseban akcenat stavljen je na razvoj održivih ekonomskih i fiskalnih politika koje obezbjeđuju dugoročnu stabilnost, podstiču ekonomski rast i unapređuju kvalitet javnih usluga.
Ministar je istakao značaj jačanja kapaciteta u oblasti upravljanja javnim finansijama, unapređenja transparentnosti i izgradnje efikasne državne uprave kao temelja za dugoročne i održive reforme. U tom kontekstu, naglašena je i ključna uloga CEF-a u jačanju stručnih i liderskih kapaciteta institucija kroz kontinuiranu podršku i saradnju.
Prvi čovjek finansija Crne Gore, posebno je ukazao na značajan doprinos Evropske unije i međunarodnih partnera u procesu reformi, izrazivši očekivanje da će se uspješna saradnja nastaviti i u narednom periodu.
Državna sekretarka u Ministarstvu finansija, mr Milica Adžić učestvovala je na panelu „Budućnost reformi i ekonomski dijalog sa Evropskom unijom“, kojim je moderirao dr Mojmir Mrak, gdje je, kroz sadržajan doprinos diskusiji, između ostalog, poručila da Crna Gora, posvećenim sprovođenjem reformi i jačanjem institucija, ostaje kredibilan i pouzdan partner u procesu evropskih integracija.
U radu dvodnevnog skupa u Kotoru, kroz sastanke i tematske radionice, aktivno je učestvovao i generalni direktor Direktorata za makrofiskalne analize i projekcije, Miloš Mišković, doprinoseći razmjeni stručnih iskustava i daljem unapređenju reformskih politika.
Konferencija u organizaciji CEF-a okupila je donosioce odluka i eksperte iz regiona kako bi sagledali napredak u sprovođenju reformi i razmijenili iskustva u okviru Reformskih agendi i Ekonomskog reformskog programa. Kroz panel diskusije, radionice i strateški dijalog sa Evropskom unijom, fokus je bio na unapređenju implementacije reformi, jačanju institucionalnih kapaciteta i obezbjeđivanju održivih, mjerljivih rezultata za građane. Događaj je još jednom potvrdio zajedničku posvećenost jačanju institucija, sprovođenju reformi i izgradnji stabilnije i prosperitetnije budućnosti za Crnu Goru i region.