Saopštenje sa 27. sjednice Vlade Crne Gore

Objavljeno: 2022-11-10 16:46:00 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore

Vlada je na danas održanoj, 27. sjednici kojom je predsjedavao predsjednik dr Dritan Abazović, usvojila Informaciju o dugoročnom zaduživanju u cilju obezbjeđivanja dijela nedostajućih sredstava za finansiranje budžeta za 2022. godinu i stvaranja fiskalne rezerve. U skladu sa Zakonom o budžetu i Odlukom o zaduživanju za 2022. godinu, a u cilju obezbjeđenja dijela nedostajućih sredstava za 2022. godinu i stvaranja fiskalne rezerve, Ministarstvo finansija je pokrenulo pregovore sa domaćim i inostranim finansijskim i nefinansijskim institucijama. U tom smislu domaće poslovne banke su, osim interesovanja za kupovinu državnih zapisa, pokazale interesovanje za finansiranje budžeta kroz dugoročne kredite. U tom kontekstu, postignut je dogovor sa Universal Capital Bank AD Podgorica da odobri dugoročni kredit u visini od 10 miliona eura, po kamatnoj stopi od 5,5% na godišnjem nivou, grace periodom od 12 mjeseci i rokom otplate od 5 godina.

Usvojena je Informacija o Predlogu Liste prioritetnih kapitalnih projekata za finansiranje iz kapitalnog budžeta države u 2023. godini. U skladu sa Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, Komisija za ocjenjivanje projekata je razmotrila 65 novih projekata i predložila Vladi da se na Listu projekata uvrsti 11, i to:

  • Kanalizaciona mreža u Andrijevici,
  • Uređenje Trga Božane Vučinić sa izgradnjom podzemne garaže u Podgorici,
  • Izgradnja fekalne i atmosferske kanalizacije u Mojkovcu,
  • Uređenje lokacija na panoramskoj ruti „Durmitorski prsten”, Žabljak,
  • Rekonstrukcija primarne vodovodne i atmosferske kanalizacije u Kolašinu,
  • Izgradnja vatrogasnog doma u Pljevljima,
  • Izgradnja multifuncionalnog sportsko-rekreativnog kompleksa u Baru,
  • Izgradnja sekundarne kanalizacione mreže i obalnog zida u Bijelom Polju,
  • Rekonstrukcija lokalnog puta Miloševići - Most na rijeci Bijela,
  • Izgradnja trotoara i biciklističkih staza na dijelu puta R-23 u Danilovgradu i
  • Vodovod „Seošnica” - razdjelne komore za MZ Seošnica, Rožaje.

Navedeni projekti su odabrani na osnovu njihove spremnosti za realizaciju, kao i samih prioriteta predlagača. Prvi uslov za započinjanje bilo kakvih aktivnosti na svakom kapitalnom projektu, tj za raspisivanje tendera, je postojanje izrađenog i revidiranog glavnog projekta. Navedena predmetna Lista ne sadrži projekte koji se finansiraju iz IPA fondova, imajući u vidu da se za ove projekte sredstva iz IPA fondova obezbjeđuju namjenski, kao ni projekte u skladu sa Zakonom o Prijestonici i Zakonom o autoputu. Takode, Listom nijesu obuhvaćeni ni projekti ugovoreni u prethodnom periodu koji su kandidovani od strane potrošačkih jedinica i jedinica lokalne samouprave za finansiranje u 2023. godini, već se realizacija istih nastavlja u okviru nadležnosti Uprave za kapitalne projekte i Uprave za saobraćaj.

Vlada je utvrdila Predlog zakona o organizovanju tržišta u ribarstvu i akvakulturi. U diskusiji je istaknuto da je donošenje Zakona neophodno radi usklađivanja sa pravnom tekovinom Evropske unije u cilju primjene programa podrške za sektor ribarstva uz podjelu nadležnosti i uspostavljanje procedura kakve su definisane propisima EU. Ovim se Zakonom stvara osnov za obezbjeđivanje efikasnog funkcionisanja tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture i uređuje se: tržište proizvoda ribarstva i akvakulture, uslovi za označavanje proizvoda koji se stavljaju na tržište, jačanje konkurentnosti proizvođača kroz formiranje organizacija proizvođača, uz adekvatnu kontrolu sprovođenja mjera organizacije tržišta. Takođe, daju se osnove za uspostavljanje organizovanog tržišta, definisanjem jasnih pravila u pogledu informisanja potrošača i postizanja veće konkurentnosti u ovom sektoru.

Utvrđen je Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Crne Gore i Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Tare na spoju magistralnog puta M3 na lokaciji Šćepan polje (Crna Gora) i magistralnog puta M-18 na lokaciji Hum (Bosna i Hercegovina) i priključnih graničnih dionica. Sporazumom, koji je potpisan u Kranju 5. jula 2021. godine, su definisani osnovni principi saradnje strana potpisnica u vezi sa zajedničkim nastupom prema potencijalnim zainteresovanim partnerima (finansijerima), u cilju uspješne realizacije datog projekta i u što kraćem roku, kako bi se doprinijelo unapređenju saobraćajne povezanosti između Crne Gore i Bosne i Hercegovine, i iskoristile mogućnosti koje pruža Ekonomski i investicioni plan Evropske komisije za Zapadni Balkan. Za finansiranje ovog projekta, prema preliminarnim procjenama potrebno je oko 2,5 miliona eura, od kojih svaka strana snosi po 50% ukupnih troškova, s tendencijom da se odgovarajuća bespovratna sredstva obezbijede iz dostupnih EU fondova.

Vlada je donijela Uredbu o izmjeni Uredbe o aditivima koji se mogu koristiti u hrani. Donošenje ove uredbe proizilazi iz potrebe sprovođenja Zakona o bezbjednosti hrane i potpunog usaglašavanja sa pravnom tekovinom Evropske unije u oblasti vrsta i količina aditiva koji se mogu koristiti u hrani. Takođe, uredbom se stvaraju uslovi za stavljanje na tržište prvenstveno bezbjedne hrane i stvaranje uslova za fer i slobodnu trgovinu hranom.

Donijeta je Odluka o utvrđivanju visine novčane naknade pripadniku/ci Vojske Crne Gore za vrijeme učešća u sastavu snaga Sjevernoatlantskog saveza u svrhu odgovora na krize. U diskusiji je naglašeno da je Skupština donijela Odluku o upućivanju do 60 pripadnika Vojske u sastav snaga Sjevernoatlantskog saveza u svrhu odgovora na krize. Uzimajući u obzir bezbjednosne i geografske uslove u kojima će se sprovoditi ove aktivnosti, Odlukom je propisano da će visina dnevne naknade pripadnika Vojske za vrijeme učešća u sastavu snaga Sjevernoatlantskog saveza u svrhu odgovora na krize iznositi neto 85 eura.

Vlada je donijela Odluku o obrazovanju Stalnog koordinacionog tijela za izradu Nacionalne procjene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma. Odlukom je, pored ostalog, propisano da tijelo priprema predloge za mjere i akcioni plan za smanjenje identifikovanih rizika, primjenjuje analize iz ovih oblasti i priprema izvještaje o sprovedenim analizama i utvrđenim nacionalnim rizicima od pranja novca i finansiranja terorizma.

Donijet je Nacionalni plan zaštite i spašavanja od radijacionih i nuklearnih nesreća. U diskusiji je naglašeno da zaštita i spašavanje obuhvata skup mjera i radnji koje se preduzimaju u cilju otkrivanja, sprečavanja nastajanja, ublažavanja i otklanjanja posljedica od radijacionih i nuklearnih nesreća koje mogu ugroziti stanovništvo, materijalna dobra i životnu sredinu. Pri izradi plana, pošlo se od činjenice da je Crna Gora nenuklearna zemlja i da ne može biti izvor nuklearne nesreće, ali da je okružena nuklearnim elektranama na osnovu čega se procjenjuje da bi mogla biti pogođena transnacionalnim akcidentom. Takođe, Crna Gora posjeduje moderno i u skladu sa Međunarodnim standardima opremljeno skladište radioaktivnog otpada kojim upravlja Centar za ekotoksikološka ispitivanja d.o.o. Podgorica, i spremno je da uskladišti eventualne radioaktivne izvore ili radioaktivni otpadni materijal koji bi se nekim slučajem našao ili otkrio na teritoriji države.

Vlada je usvojila Informaciju o Sporazumu o sadržaju IPA Jadransko-jonskog programa i potvrdi nacionalnog kofinansiranja za period 2021-2027 i prihvatila tekst Sporazuma. Ovaj program predstavlja nastavak Interreg Jadransko-jonskog transnacionalnog programa 2014-2020, sa ukupnim budžetom od 160.810.017 eura, od čega doprinos EU iznosi 136.688.515 eura. Program obezbjeđuje bespovratna sredstva u iznosu od 85% troškova projekata u kojima učestvuju crnogorski partneri. Stoga je za potrebe uplate nacionalnog kofinansiranja tehničke podrške neophodno obezbijediti finansijska sredstva u iznosu od 202.377 eura u okviru budžeta tokom šestogodišnjeg perioda od 2022. do 2027. Sporazumom su definisane obaveze država učesnica u cilju efikasnog i efektivnog upravljanja i sprovođenja Programa, kao i obezbjeđivanja podrške podnosiocima predloga projekata i korisnicima bespovratnih sredstva.

Vlada je usvojila Informacija o realizaciji zaključaka 07-72 od 25. aprila 2019. godine o konvertovanju duga HTP „Ulcinjska rivijera“ AD Ulcinj u akcijski kapital Vlade Crne Gore i prihvatila tekst Ugovora o vansudskom poravnanju.

Donijet je Program zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2022. godinu sa Izvještajem o realizaciji za 2021. godinu. Programom je obuhvaćeno 17 projekata u ukupnom iznosu od 230.400 eura. Projekti se odnose na unapređenje stanja kulturnih dobara, kao što su: Srednjovjekovni grad i rudnik Brskovo, ostaci manastira Samograd, Crkva svetih apostola Petra i Pavla, Žabljak Crnojevića, tvrđava Herceg Novog, Manastir Ćelija Dobrska, Stari grad Ulcinj (obrušeni dio zidina), kao i nematerijalna kulturna dobra: vještina izrade bihorskog ćilima i vještina izrade čunova na Skadarskom jezeru.

Vlada je dala saglasnost za finansijsku podršku projektu izrade studije izvodljivosti potrebne za realizaciju sportske infrastrukture, sportskog centra i stadiona u Opštini Ulcinj u ukupnom iznosu od 74.481 eura.

Utvrđen je Pravilnik o izmjeni i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Ministarstva finansija. Izmjenama i dopunama Pravilnika predviđeno je formiranje nove organizacione jedinice, Odjeljenja - Alimentacioni fond, dok je u okviru Službe za opšte poslove i upravljanje ljudskim resursima predviđeno odlučivanje po žalbama protiv rješenja o obavezi povraćaja isplaćenog iznosa privremenog izdržavanja. Popunjavanje radnih mjesta u okviru Odjeljenja Alimentacionog fonda izvršiće se preraspodjelom službenika iz drugih organizacionih jedinica Ministarstva finansija.

Vlada je donijela kadrovske planove Ministarstva kulture i medija, Ministarstva rada i socijalnog staranja i Zavoda za školstvo za 2022. godinu.

Usvojena je Informacija o isplati finansijskih sredstava za nagrađivanje službenika Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva odbrane – Vojske Crne Gore, službi zaštite i spašavanja lokalnih samouprava i dobrovoljnih vatrogasnih društava koji su učestvovali u gašenju požara od 19. do 31. marta 2022. godine na području opštine Kolašin, kao i u periodu ljetnje požarne sezone, u iznosu od po 200 eura.

Vlada je usvojila Informaciju o poslovanju privrednih društava u sektoru energetike. U skladu sa zaključkom Vlade od 6. oktobra 2022. godine, Informacija sadrži podatke privrednih društava o riziku poslovanja sa finansijskog aspekta, uključujući energetsku situaciju, odnosno visoke cijene električne energije iz uvoza, nadoknadu gubitaka u distributivnom sistemu, povećanje broja zaposlenih, iznos zarada u privrednim društvima, kao i tabelarni prikaz finansijskih pokazatelja u posljednje tri godine. U raspravi je konstatovano da, bez obzira na sve izazove u ovoj oblasti, u proteklom periodu nije došlo do povećanja cijena za krajnje korisnike, što je značajno doprinijelo očuvanju standarda građana i smanjenju ukupnog inflatornog pritiska. Imajući u vidu značaj ove teme za ukupne društveno-ekonomska tokove, Vlada je zaključila da je neophodno da fokus pažnje i dalje bude na energetskom tržištu i poslovanju privrednih društava u ovom sektoru. U tom smislu, donijeto je više konkretnih zaduženja za odbore direktora, u cilju izrade planova za prevazilaženje trenutne situacije i oporavak, koji će sadržati predloge konkretnih mjera za rješavanje problema u poslovanju, sa rokovima i nosiocima aktivnosti.

Pored ostalog, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.

Flickrhttps://flic.kr/s/aHBqjAeDdD

Youtubehttps://youtu.be/5jAJeQE0sNo