Završeni radovi na energetskoj rekonstrukciji OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju

Objavljeno: 2026-06-25 08:05:37 Autor: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija

U okviru  projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“ (PEEPB),  završeni  su radovi na energetskoj rekonstrukciji još jedne osnovne škole, ovog puta na sjeveru Crne Gore, OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju. 

Ova škola dio je Klastera IV projekta, koji se sprovodi u okviru Regionalnog programa energetske efikasnosti za Zapadni Balkan (REEP),  a realizuje se uz finansijsku podršku Evropske unije i Njemačke razvojne banke (KfW), te uz doprinos Vlade Crne Gore, a nosilac projekta je Ministarstvo energetike i rudarstva.

Tim povodom, ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović i ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof.dr Anđela Jakšić-Stojanović, posjetili su  OŠ „Risto Ratković” i iz prve ruke se uvjerili u rezultate obnove, kvalitet radova  i razgovarali sa  nastavnicima i nastavnim osobljem.

„Ponosan sam što danas stojim ispred OŠ „Risto Ratković“ — škole koja je postala dio zelene Crne Gore. Radovi su gotovi, a mjere su implementirane — od termoizolacije do modernizovanih sistema grijanja. Iza svake cifre o uštedi energije stoji dijete koje više neće sjediti u hladnoj učionici, nastavnik koji može da se posveti nastavi, a ne borbi s neuslovnim prostorom. Ulažemo u djecu jer su  oni u suštini  naša najvažnija investicija. Posebno mi je drago što program nastavljamo na sjeveru i što je ovo još jedna u nizu školskih ustanova koju smo modernizovati i omogućili djacima i nastavnicima kvalitetne uslove za boravak i obavljanje nastave," istakao je ministar Šahmanović.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović, istakla je tim povodom:

„Ova investicija je direktno ulaganje u budućnost Bijelog Polja i sjevera Crne Gore. Naši prosvjetni radnici i učenici konačno dobijaju bezbjedno i podsticajno okruženje u skladu sa standardima XXI vijeka, što će bez sumnje podići i kvalitet obrazovnog procesa. U saradnji sa Ministarstvom energetike i rudarstva i Ministarstvom javnih radova, nastavljamo  intenzivno da radimo na unapređenju kvaliteta obrazovne infrastrukture kako bi svako dijete imalo adekvatne uslove za obrazovanje”