Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Nacionalna investiciona komisija usvojila Užu listu ključnih prioritetnih infrastrukturnih projekata vrijednih 2,13 milijardi eura

Objavljeno: 26.03.2018. 21:14 Autor: Služba za odnose s javnošću

Služba za odnose s javnošcu Služba za odnose s javnošcu

Video: Sjednica Nacionalne investicione komisije - kadrovi  

Nacionalna investiciona komisija je na danas održanoj VI sjednici, kojom je predsjedavao predsjednik Komisije, premijer Duško Marković, usvojila i poslala Vladi na razmatranje i usvajanje Užu listu ključnih prioritetnih infrastrukturnih projekata.

Uža lista sadrži 36 projekata ukupne vrijednosti 2,13 milijardi eura i to: osam projekata iz oblasti eneregtike vrijednosti 1,17 milijardi eura, šest projekata iz oblasti saobraćaja vrijednosti 789,6 miliona eura, tri projekta iz oblasti zaštite životne sredine vrijednosti 62,9 miliona eura, deset projekata iz oblasti društvenih djelatnosti vrijednosti 74,2 miliona eura i devet projekata iz oblasti ostala infrastruktura vrijednosti 28,3 miliona eura.

Među projektima na Užoj listi su iz oblasti energetike: korišćenje hidropotencijala i upravljanje vodama slivova Drine, Pive, Tare, Ćehotine, Lima, Ibra i Morače sa hidroelektranama na Morači i Komarnici, crnogorski dio interkonekcije Italija – Crna Gora –Srbija / Bosna i Hercegovina; Jonsko-jadranski gasovod; Projekat ekološke rekonstrukcije TE „Pljevlja“ sa toplifikacijom grada Pljevalja; Unaprjeđenje energetske efikasnosti u javnim zgradama i Projekat unapređenja kvaliteta napajanja turističkih regija energijom. Iz oblasti saobraćajne infrastrukture na listi su: obilaznice oko Budve i Tivta, most preko Veriga, nastavak rekonstrukcije željezničke pruge Bar – Vrbnica (granica sa Srbijom); dionica Mateševo – Andrijevica Autoputa Bar – Boljare, razvoj aerodroma Tivat i dionica puta Šćepan Polje – Plužine. Iz oblasti zaštite životne sredine na listi su: unapređenje vodosnabdijevanja Cetinja i Pljevalja, prečišćavanje otpadnih voda na Cetinju, u Bijelom Polju, Plavu i Rožajama, kao i različiti projekti tretiranja otpada u Baru, Rožajama, Kolašinu, Beranama i Mojkovcu. Iz oblasti društvenih djelatnosti među projektima sa Uže liste su izgradnja zatvora u Sjevernoj regiji, unapređenje efikasnosti sudstva, Specijalna zdravstvena ustanova u ZIKS-u i unapređenje infrastrukture u ZIKS-u, izgradnja jedinstvenog informacionog sistema pravosuđa (ISP), izgradnja zgrade Državnog tužilaštva u Podgorici kao i rekonstrukcija ili dogradnja vrtićā u Podgorici, Kotoru i Bijelom Polju, gradnja dviju osnovnih škola u Podgorici (Zabjelo i Tološi) i gimnazija u Podgorici, Ulcinju i Baru, rekonstrukcija Studentskog doma u Podgorici, izgradnja studentskog doma na Cetinju i zgrada Muzičke akademije i Dramske akademije. Iz oblasti ostale infrastrukture na Užoj listi su Naučno tehnološki park Vlade Crne Gore i Univerziteta Crne Gore, rekonstrukcija Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“, zgrade zatvora u Starom gradu Kotoru i Doma vojske za potrebe smještaja JU Crnogorska kinoteka i JU Muzički centar Crne Gore, sanacija zgrade Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević, zgrada Državnog arhiva, infrastrukturno opremanje biznis zona u Mojkovcu i Kolašinu, rekonstrukcija i dogradnja Sportske hale u Beranama i rekonstrukcija zapadne tribine stadiona FK Sutjeska u Nikšiću.

Data je saglasnost da se na Jedinstvenu listu prioritetnih infrastrukturnih projekata uvrste i projekti Međunarodni institut za razvoj održivih tehnologija na prostoru Jugoistočne Evrope sa misijom „Nauka za mir” i Izgradnje dva objekta za tri klinike Kliničkog centra Crne Gore i to: Klinike za infektivne bolesti, Klinike za dermatovenerologiju i Klinike za psihijatriju. Procijenjena vrijednost izgradnje objekata klinika iznosi 7,4 miliona eura.

Nacionalna investiciona komisija upoznala se sa Informacijom o projektima kandidovanim u okviru XIX Zapadnobalkanskog investicionog okvira (ZIO) poziva za tehničku podršku u pripremi projekata. U Informaciji je navedeno da je Crna Gora kandidovala tri projekta i to: Pripremu idejnog projekta za prioritetnu poddionicu obilaznice oko Budve, u okviru Jadransko – jonskog autoputa/brze ceste, II faza; Priprema strateške procjene uticaja na životnu sredinu i prateće dokumentacije za rekonstrukciju puta Šćepan Polje – Plužine i Pripremu glavnog projekta i tenderske dokumentacije za rekonstrukciju pruge na dionici Podgorica – granica s Albanijom.

SLUŽBA ZA ODNOSE SA JAVNOŠĆU VLADE CRNE GORE

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?