Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Implementacija programa „Evropa sad!“ iznad očekivanja

Objavljeno: 04.03.2022. 12:30 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore

Implementacija programa „Evropa sad“ protiče po planu, jednoglasno poručuju sa IV sjednice Koordinacionog tijela, a na osnovu podataka dobijenih nakon isplate zarada za januar 2022. godine.

Na osnovu sveobuhvatnog izvještaja koji je pripremila Uprava prihoda i carina za sjednicu Koordinacionog tijela, evidentan je povećani broj prijavljenih IOPPD obrazaca tako da je, u toku februara mjeseca tekuće godine, podnijeto čak 123.085 obrazaca i to onih koji se odnose na period od 2011-2022. godine, što je broj koji se ranije predavao tokom više od pola godine.

Kako je u decembru mjesecu izmijenjen zakonski okvir, kojim su svi privrednici u obavezi da redovno predaju IOPPD obrasce, na Koordionacionom tijelu je istaknuto da su time dodatno zaštićena prava zaposlenih iz penzijskog i invalidskog osiguranja.

Iz Uprave prihoda i carina istakli su da je zahvaljujući ovom rješenju povećana poreska disciplina, a samim tim su i dobijeni relevantniji podaci o stvarnom stanju poreskog duga koji ranije nije bio evidentiran, iako je postojao.

Iz Uprave za inspekcijske poslove saopšteno je da je ukupan broj zaprimljenih podnesaka od početka primjene programa „Evropa sad“ 340, te naglašavamo da, u odnosu na ukupan broj osiguranika ovaj broj zanemarljiv i iznosi oko 0,16%.

Takođe, Uprava za inspekcijske poslove je izdala ukupno 120 prekršajnih naloga i naplatila oko 73.000 eura, a za 15 zahtjeva je pokrenut prekršajni postupak.

Zadovoljstvo primjenom programa „Evropa sad“ je uočeno kod svih državnih organa, kao i strateških partnera Unije poslodavaca Crne Gore, dva reprezentativna sindikata i Privredne komore Crne Gore.

Kada je u pitanju naplata prihoda Budžeta, podaci Ministarstva finansija i socijalnog staranja idu u prilog tome da je naplata prihoda za period  januar-februar tekuće godine iznad očekivanja, odnosno iznad plana za 7%, dok je u odnosu na isti period prethodne godine veća za čak skoro 20%.

Podsjećamo da je u skladu sa podacima Monstata prosječna neto zarada za januar iznosila 686€, što je za 150€ ili 27,7% više u odnosu na decembar 2021. godine. Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u januaru 2022. godini u odnosu na decembar 2021. godine zabilježile rast od 1,3% proizilazi da su realne zarade za isti period zabilježile rast od 26,1%.

Kako bi se ovaj pozitivni trend nastavio Koordinaciono tijelo je svoju V sjednicu zakazalo za sredinu mjeseca marta.

Četvrta sjednica Koordinacionog tijela za praćenje programa „Evropa sad” (04.03.2022.)
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?