Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Projekat GEF-SCCF „UPRAVLJANJE SLIVOM RIJEKE DRINE NA ZAPADNOM BALKANU“

Objavljeno: 18.04.2021. 09:00 Autor: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Gotovo milion ljudi živi u Slivu rijeke Drine, koji s ukupnom površinom od 19,680 km2, pokriva sjevernu polovinu Crne Gore sa 31,6% od ukupnog sliva, gdje upravo spajanjem rijeka Tare i Pive na Šćepan polju, nastaje Drina, zatim Bosnu i Hercegovinu sa 37,1%, Republiku Srbiju sa 30,5%, dok manje od 1% od sliva pripada Republici Albaniji.

Izvršni direktori Međunarodne banke za obnovu i razvoj, su 9. maja 2016. godine, odobrili grant Globalnog fonda za zaštitu životne sredine (GEF) i Fonda za posebne klimatske promjene (SCCF) u iznosu od 8.6 miliona dolara bespovratnih sredstava za regionalni Projekat „Upravljenje slivom rijeke Drine na Zapadnom Balkanu”, koji implementiraju Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina. Cilj ovog projekata, prije svega, jeste povećanje standarda života građana Crne Gore u slivu Drine, zaštita od poplava i iskorišćenje vodnih resursa na održiv način. U Crnoj Gori formirana je implementaciona jedinica za sprovođenje projekta u okviru Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, pored kojeg su u realizaciju projekta uključeni i Uprava za vode, Jedinica za tehničku podršku u okviru Ministarstva finansija kao i Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore.

U okviru projekta, a u skladu sa Priručnikom za implementaciju koji je prepoznat kao ključni dokument za implementaciju Ugovorom o grantu definisan je način implementacije projekta u Crnoj Gori i obavezama koje institucije imaju. Projektom su implementirane sljedeće nacionalne aktivnosti u Crnoj Gori:

- Projekat pripreme Glavnih elaborata regulacije rijeka Grnčar i Lim u cilju zaštite od poplava i izgradnje multifunkcionalnih nasipa,

- Program malih grantova, kojim je rađeno na razvoju i unaprijeđenju lokalnih potreba u slivu rijeke Drine,

- Nabavka 12 automatskih hidroloških stanica, 17 meteoroloških za Hidrometeorološki zavod u cilju daljeg unaprjeđenja prognostičkih modela i praćenja poplava i suša u slivu Drine,

- Nabavljena su terenska vozila za opštine u slivu Drine,

- Nabavljena je oprema za zaštitu od požara za opštinu Andrijevica.

Osim nacionalnih, implementirane su i regionalne aktivnosti:

- Pripremljen je Strateški Akcioni Program (SAP), kao osnovni dokument koji uređuje dalju multilateralnu saradnju država u slivu Drine,

- Hidrološko-hidraulička studija sa optimizacijom rada akumulacija u slivu Drine,

- Studija zagađenja u slivu rijeke Drine

Projekat ,,Upravljanje slivom rijeke Drine na Zapadnom Balkanu”, veoma je značajan kako za sjeverni region tako i za čitavu Crnu Goru, te za partnerske zemlje regiona. On se realizuje kako bi poboljšao mehanizme i kapacitete zemalja učesnica u planiranju i upravljanju prekograničnim slivom rijeke Drine, uključujući i adaptaciju na klimatske promjene. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede izražava zadovoljstvo dosadašnjom saradnjom sa partnerima, te ujedno i postignutim u okviru ovog višestruko važnog projekta.

Strateški akcioni program (SAP), kao najznačajnija regionalna aktivnost, daće dalja usmjerenja na očuvanju sliva rijeke Drine i definisaće opredjeljenja država u cilju implementacije prioritetnih aktivnosti. Strateški akcioni plan će podržati resorne institucije država sliva rijeke Drine i on će predstavljati nastavak daljih multilateralnih aktivnosti na očuvanju rijeke Drine – što će direktno obezbjediti regionalnu sigurnost, stabilnost i održivi razvoj.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović ističe da ovdje nije riječ samo o rijekama, već priča o očuvanju naših prirodnih resursa. „Ovdje je priča povezana sa klimatskim promjenama koje ekstremno utiču izazivajući poplave i suše . Očuvanje naših rijeka ja garant za budućnost našeg stanovništva u ruralnim sredinama.“

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede se zalaže za očuvanje biodivreziteta, za očuvanje životne sredine sa ciljem unapređenja kako bi Crna Gora istinski bila ekološka država.

Animacije izgradnje obaloutvrda na Grnčaru i Limu:

Bijelo Polje:https://www.youtube.com/watch?v=XEXeJ8LWfNo

Berane:https://www.youtube.com/watch?v=Zb7LvgqNRAE&t=4s

Plav:https://www.youtube.com/watch?v=wgyz2RZcrWY

Gusinje:https://www.youtube.com/watch?v=T2wnoTntOIA&t=19s

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?