Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje za javnost povodom Predloga zakona o potvrđivanju Konvencije o priznavanju evropskih patenata

Objavljeno: 13.05.2021. 14:55 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici utvrdila Predlog zakona o potvrđivanju Konvencije o priznavanju evropskih patenata (Konvencija o evropskom patentu) od 5. oktobra 1973. godine, sa izmjenama člana 63 Konvencije o evropskom patentu od 17. decembra 1991. godine i izmjenama od 29. novembra 2000. godine i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentima.

Konvencija o evropskom patentu zaključena je sa idejom objedinjavanja i usaglašavanja patentnog sistema u Evropi, a u cilju jačanja saradnje između evropskih država u pogledu zaštite pronalazaka. Ovom konvencijom se omogućava podnošenje jedne patentne prijave za više država članica, koja se ispituje po utvrđenim procedurama na jednom mestu, u Evropskoj patentnoj organizaciji sa sjedištem u Minhenu, a priznati patenti se nakon toga izdaju i važe u svakoj od naznačenih država. Dakle, umjesto da se isti postupak sprovodi paralelno i odvojeno u više država u kojima podnosilac prijave želi da patentira svoj pronalazak, on se sprovodi na jednom mjestu za više država. Na taj način podnosilac prijave štedi trud i novac (podnosi jednu prijavu, na jednom izabranom jeziku, ima jednog zastupnika, plaća jednu taksu u jednom postupku). U državama članicama ove Konvencije dobija se jak patent, koji ima jedinstvenu vrijednost, jer je rezultat jedinstvenog postupka registracije. Takođe, rasterećuju se administracije država članica i prave značajne uštede, s obzirom da postupak suštinskog ispitivanja uslova za registraciju patenta (novost, inventivni nivo i industrijska primjenivost pronalaska) zahtijeva angažovanje velikog broja stručnih lica iz raznih oblasti tehnike.

Konvencijom je uspostavljena Evropska patentna organizacija koju čine dva organa: Evropski patentni zavod i Administrativni savjet. Ova organizacija je osnovana sa ciljem da ustanovi jedinstvenu, kvalitetnu i efikasnu proceduru zaštite pronalazaka u evropskim državama, obezbijedi pouzdane, kompletne i ažurne informacije u vezi zaštite inovacija i ponudi stručnu obuku patentnim zastupnicima, službenicima državnih zavoda, sudijama, studentima i drugim zainteresovanim licima. Evropska patentna organizacija trenutno ima 38 država članica, uključujući sve države članice Evropske unije.

Pristupanje Konvenciji o evropskom patentu omogućiće zaštitu patenata domaćih pronalazača u državama članicama Konvencije, kao i pronalazača iz država članica Konvencije u Crnoj Gori. Samim tim, domaći pronalazači će dobiti mogućnost podnošenja prijave evropskog patenta, što do sada nije bio slučaj.

Imajući u vidu planiranu ratifikaciju Konvencije o evropskom patentu, te činjenicu da je Zakon o potvrđivanju sporazuma između Vlade Crne Gore i Evropske patentne organizacije o proširenju evropskih patenata (Sporazum o proširenju) (Sl.list CG - Međunarodni ugovori“ broj 5/09), koji je stupio na snagu 01.03.2010. godine predstavljao prelaznu fazu ka budućoj ratifikaciji navedene Konvencije, javila se potreba za izmjenama i dopunama Zakona o patentima. Predlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentima jasno su definisane odredbe neophodne za adekvatnu primjenu Konvencije o evropskom patentu, a ujedno i nedvosmisleno uredena pitanja vezana za okončanje postupaka pokrenutih na osnovu i u vezi sa Sporazumom o proširenju.

Predlogom zakona je propisano da evropska prijava patenta i evropski patent, pod uslovima određenim ovim zakonom, imaju isto pravno dejstvo kao i nacionalna prijava patenta i nacionalni patent. Takođe, propisano je da evropska prijava patenta domaćeg pronalazača može biti podnijeta direktno Evropskom patentnom zavodu ili nadležnom organu – Ministarstvu ekonomskog razvoja, a sam postupak ispitivanja uslova za priznanje evropskog patenta (novost, inventivnost i industrijska primjenivost pronalaska) sprovodiće se u postupku pred Evropskim patentnim zavodom.

Evropski patent inostranog pronalazača odnosno nosioca patenta u kome je naznačena Crna Gora obezbjeđuje tom nosiocu patenta ista prava kao i nacionalni patent od datuma kada je od strane Evropskog patentnog zavoda objavljen podatak o priznanju evropskog patenta u Evropskom patentnom biltenu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?