Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Savjet za vladavinu prava: Intenzivirati politički dijalog za izbor preostalih članova Sudskog savjeta i sudija Ustavnog suda

Objavljeno: 07.10.2022. 15:00 Autor: Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore

Moramo iskoristiti momentum i napraviti konkretan iskorak na planu integracije. Sve nadležne institucije moraju preuzeti konkretnu odgovornost za realizaciju ključnih prioriteta u cilju ispunjenja preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24", kazao je predsjednik Vlade dr Dritan Abazović na konstitutivnoj sjednici Savjeta za vladavinu prava koja je danas održana.

Na dnevnom redu sjednice je bio i Akcioni plan za adresiranje ključnih prioriteta koji vode do ispunjenja preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24.

Premijer je istakao da je Crna Gora u ključnoj fazi pristupnih pregovora s Evropskom unijom, u kojoj se očekuje ispunjenje preostalih privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 i dobijanje završnih mjerila u tim oblastima. Kako je kazao, evropska integracija je proces u kojem učestvuje kompletno crnogorsko društvo i sve tri grane vlasti imaju svoju odgovornost u tom procesu.

„U ovom trenutku, za nas je od ključnog značaja da se odblokira proces imenovanja nezavisnih, nepristrasnih i kompetentnih novih članova ključnih pravosudnih institucija, zasnovanog na zaslugama", kazao je Abazović.

Premijer je ukazao na značaj novoformiranog Savjeta za vladavinu prava istakavši da će to tijelo biti zaduženo za praćenje realizacije obaveza iz poglavlja 23 - Pravosude i temeljna prava i 24 - Pravda, sloboda i bezbjednost u procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, praćenje realizacije obaveza koje vode ispunjavanju privremenih mjerila u tim poglavljima, te razmatranje razloga za kašnjenje u realizaciji obaveza i davanje preporuka državnim organima, organima državne uprave i drugim organima i institucijama za hitno postupanje u cilju realizacije obaveza.

Članovi Savjeta su dogovorili dinamiku realizacije ključnih aktivnosti sve tri grane vlasti, do kraja tekuće godine, koje vode ispunjenju privremenih mjerila u oblasti vladavine prava. U tom kontekstu je, pored ostalog, dogovoreno da nadležni resori u Vladi, do kraja godine realizuju najvažnije obaveze iz domena pravosuđa, borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobode izražavanja i medija.

Takođe je istaknuta potreba da Skupština da u što skorijem roku izabere preostala tri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika, četiri sudije Ustavnog suda i vrhovnog državnog tužioca.

Sjednici su, osim predsjednika Abazovića prisustvovali i Jovana Marović, potpredsjednica Vlade i ministarka evropskih poslova, Filip Adžić, ministar unutrašnjih poslova, Marko Kovač, ministar pravde, Zoran Miljanić, ministar bez portfelja, zadužen da se stara o sprovođenju politike u oblasti borbe protiv korupcije, te Vladimir Novović glavni specijali tužilac, Maja Jovanović, v.d. vrhovnog državnog tužioca, Zoran Brđanin, direktor Uprave policije, Vesna Vučković, v.d. predsjedsjednice Vrhovnog suda, Vesna Simović Zvicer, predsjednica Sudskog savjeta, Jelena Perović, direktorica Agencije za sprečavanje korupcije, Pavle Ćupić, predstavnik NVO Građanska alijansa, kao i Bojan Božović, državni sekretar u Ministarstvu pravde. Za sekretara Savjeta je određen Miloš Radonjić, koji je ujedno i šef Radne grupe za poglavlje 24., a sjednici su po pozivu prisustvovali i Denis Vukotić, državni sekretar u Ministarstvu kulture i medija i Momo Koprivica, predsjednik skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?