Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Uloga šuma i industrije zasnovane na šumama u bioekonomiji

Objavljeno: 02.06.2021. 13:43 Autor: Ministarstvo poljoprivrede,šumarstva i vodoprivrede

Ministar poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede mr Aleksandar Stijović učestvovao je danas na trećoj konferenciji na visokom nivou Koordinacionog mehanizma za saradnju u šumarstvu između Kine i 16 zemalja Centralne i istočne Evrope.

Tema online sastanka je bila uloga šuma i industrije zasnovane na šumama u bioekonomiji.

Konferenciji je prisustvovalo 150 učesnika iz Kine i jugoistočne Evrope,uz prisustvo velikog broja najvećih zvaničnika iz oblasti šumarstva i bioekonomije.

Ova konferencija je konkretna akcija za sprovođenje Sporazuma između Kine i Pekinga iz zemalja centralne i istočne Evrope do 2021. godine, dogovorenog na samitu koji je održan virtuelno 9. februara 2021.

Na sastanku je istaknut značaj i mogućnosti koje bioekonomija predstavlja za šumarski sektor. Kao najveći obnovljivi resurs na kopnu šume su ključne za energiju biomase na bazi šuma, za materijale na bazi biomase, farmaceutske proizvode, šumsku hranu i industriju zacjeljivanja šuma. Zemlje članice centralne i istočne Evrope imaju ukupnu šumsku površinu od 50 miliona ha, sa prosečnom pokrivenošću šuma od 34% i količinom šumskog fonda po glavi stanovnika od skoro 200 m3/ha. Šumsko područje u Kini iznosi 220 miliona ha, sa 23,04% pokrivenosti šumom.

Istaknuto je zajedničko opredeljenje Kine  i zemalja centralne i istočne Evrope ka očuvanju i razvoju šumarstva sa zajedničkim interesima i ciljevima u uvođenju održivog gazdovanja šumama.

Zemlje Inicijative "16+1" apeluju na sve međunarodne i nacionalne  zainteresovane strane da povećaju i ubrzaju svoje napore u šumarstvu, prvenstveno u ublažavanju klimatskih promjena i to kroz promovisanje jake međusektorske saradnje sa nacionalnim šumarskim institucijama, nevladinim organizacijama, akademskim institucijama i međunarodnim organizacijama.

Koordinacioni mehanizam za saradnju u šumarstvu između Kine i CIE (saradnja u šumarstvu 16 + 1), pokrenut u maju 2016. godine, i ima za cilj da istraži saradnju među članicama u šumarskoj politici, naučnom istraživanju i obrazovanju, kao i poslovanje i investicije

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?