Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

12. izdanje Ničanske klasifikacije

Objavljeno: 18.06.2023. 07:14 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma

Međunarodna klasifikacija roba i usluga (Ničanska klasifikacija), u svrhu registracije žigova, uspostavljena je sporazumom zaključenim na Diplomatskoj konferenciji u Nici, 15. juna 1957. godine, revidirana u Stokholmu 1967. godine i Ženevi 1977. godine, dopunjena 1979. godine.

Prvo izdanje Ničanske klasifikacije objavljeno je 1963. godine, drugo 1971. godine, treće 1981. godine, četvrto 1983. godine, peto 1987. godine, šesto u 1992., sedmo 1996., osmo u 2001. godini, deveto u 2006. godini, deseto u 2011. i jedanaesto u 2016. Od 2013. godine objavljuje se nova verzija svakog izdanja. Trenutna verzija je 12. izdanje Ničanske klasifikacije NCL (12-2023) stupilo je na snagu 1. januara 2023. godine.

12. izdanje Ničanske klasifikacije na engleskom ili francuskom jeziku dostupno je na sledećem linku:  https://www.wipo.int/classifications/nice/nclpub/en/fr/

Prevod termina na crnogorskom jeziku dostupan je na sledećem linku http://tmclass.tmdn.org/ec2/?lang=me

Uputstvo za upotrebu Ničanske klasifikacije

Ničanska klasifikacija je međunarodni sistem koji se koristi za klasifikovanje roba i usluga za potrebe registrovanja žigova. U Ničanskoj klasifikaciji robe i usluge su razvrstane po klasama.

Robe i usluge navedene u Listi klasa, predstavljaju opša naznačenja kojima se robe i usluge razvrstavaju prema područjima kojima načelno pripadaju. Da bi se potvrdilo tačno svrstavanje svakog pojedinačnog proizvoda ili usluge, treba sprovesti pretraživanje pojma u zvaničnoj publikaciji Liste roba i usluga. Ako se u spisku robe i usluga koristi Naslov klase Ničanske klasifikacije, obim zaštite žiga obuhvata samo robe i/ili usluge koje proizlaze iz doslovnog i nedvosmislenog značenja tako korištenog pojma.

Opšte napomene

Opše napomene predstavljaju preporuke i kriterijume koje treba primijeniti u cilju klasifikovanja roba i usluga za potrebe registrovanja žigova u slučaju da proizvod nije moguće klasifikovati prema ponuđenoj Listi klasa, niti objavljenoj Listi roba i usluga Međunarodne klasifikacije roba i usluga. U zavisnosti od toga da li se odnose na robe ili usluge, Opše napomene su date u sljedeće dvije kategorije:

Opšte napomene za klasifikaciju roba

Ako proizvod ne može biti klasifikovan prema Listi klasa, uz pomoć objašnjenja datih uz određenu klasu, tada za njihovo klasifikovanje treba primijeniti sljedeće preporuke i kriterijume:

a) Gotov/završen proizvod u načelu se klasifikuje po svojoj funkciji ili svrsi. Ukoliko funkcija ili svrha gotovog proizvoda nije sadržana ni u jednom naslovu klase, gotovi proizvodi se klasifikuju po analogiji sa drugim sličnim gotovim proizvodima, naznačenih u abecednom spisku. Ako ih nije moguće pronaći, primjeniće se drugi zamjenski kriterijumi, poput od kog materijala/sirovine je proizvod/roba sačinjen ili na koji način funkcioniše.

b) Gotov proizvod koji je višefunkcionalan i složen predmet (npr., radio sat, budilnik sa radiom) može se svrstati u sve klase koje odgovaraju nekoj od njegovih funkcija ili namjena. Ukoliko ove funkcije ili namjene nisu pomenute ni u jednom naslovu klase, primjeniće se drugi kriterijumi, gore naznačeni pod tačkom a).

c) Sirovine, neprerađene ili polu-obrađene, u načelu se klasifikuju na osnovu materijala od kog su sačinjene/svog sastava.

d) Robe čija je namjena da ulaze u sastav drugih roba/proizvoda u načelu se svrstavaju u istu klasu kojoj pripada glavna roba/proizvod, pod uslovom da ta roba obično nema drugu namjenu. U svim drugim slučajevima, primjenjivaće se gore navedeni kriterijumi pod tačkom a).

e) Roba, gotova ili ne, klasifikuje se na osnovu sirovine od koje je napravljena, međutim ako je urađena od različitih materijala, u načelu klasifikuje se po sirovini/materijalu koji preovladava.

f) Kutije/navlake prilagođene proizvodu/artiklu za koji su namjenjeni, u načelu se svrstavaju u istu klasu kao i taj proizvod/artikal.

Opšte napomene vezane za klasifikaciju usluga

Ukoliko se usluge ne mogu klasifikovati prema navedenoj Listi klasa ili prema objašnjenjima uz određenu klasu, treba primjenjivati sljedeće preporuke i kriterijume:

a) Usluge se u načelu klasifikuju po granama djelatnosti navedenim u naslovu klasa roba i usluga, njihovih propratnih bilješki ili, ukoliko nisu specifikovane, po analogiji sa drugim sličnim uslugama navedenim u abecednom spisku.

b) Usluge iznajmljivanja se načelno klasifikuju u iste klase kao i usluge koje se pružaju pomoću iznajmljenih predmeta (npr. iznajmljivanje telefona, svrstava se u klasu 38). Usluge iznajmljivanja su analogne uslugama iznajmljivanja i samim tim se isto klasifikuju.

c) Usluge savjetovanja, informisanja ili konsultacija se u načelu klasifikuju u iste klase kao i usluge čiji je predmet savjetovanje, informisanje ili konsultacija, npr. konsultacije u vezi sa prevozom (Kl. 39), savjetovanje o poslovnom upravljanju (Kl. 35), finansijske konsultacije (Kl. 36), konsultacije u vezi njege i ljepote (Kl. 44.). Usluge savjetovanja, informisanja ili konsultacija elektronskim putem (npr. telefonom, informatičkim putem) ne utiče na klasifikaciju tih usluga.

d) Usluge u okviru franšize po pravilu se klasifikuju u istu klasu kao i konkretna usluga koju davalac franšize pruža (npr., poslovno savjetovanje u vezi sa franšizom (Kl. 36), pravne usluge u vezi sa franšizom (Kl. 45).

LISTA KLASA - NASLOVI KLASA SA OBJAŠNJENJIMA 

Napomena: Ukoliko se u spisak robe i usluga unosi naslov klase Ničanske klasifikacije, tada se obim zaštite odnosi samo na robe i/ili usluge koje prozilaze iz doslovnog i nedvosmislenog značenja pojmova navedenih u naslovu klase.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?