Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

12. издање Ничанске класификације

Међународна класификација роба и услуга (Ничанска класификација), у сврху регистрације жигова, успостављена је споразумом закљученим на Дипломатској конференцији у Ници, 15. јуна 1957. године, ревидирана у Стокхолму 1967. године и Женеви 1977. године, допуњена 1979. године.

Прво издање Ничанске класификације објављено је 1963. године, друго 1971. године, треће 1981. године, четврто 1983. године, пето 1987. године, шесто у 1992., седмо 1996., осмо у 2001. години, девето у 2006. години, десето у 2011. и једанаесто у 2016. Од 2013. године објављује се нова верзија сваког издања. Тренутна верзија је 12. издање Ничанске класификације НЦЛ (12-2023) ступило је на снагу 1. јануара 2023. године.

12. издање Ничанске класификације на енглеском или француском језику доступно је на следећем линку:  хттпс://www.wипо.инт/цлассифицатионс/нице/нцлпуб/ен/фр/

Превод термина на црногорском језику доступан је на следећем линку хттп://тмцласс.тмдн.орг/ец2/?ланг=ме

Упутство за употребу Ничанске класификације

Ничанска класификација је међународни систем који се користи за класификовање роба и услуга за потребе регистровања жигова. У Ничанској класификацији робе и услуге су разврстане по класама.

Робе и услуге наведене у Листи класа, представљају опша назначења којима се робе и услуге разврставају према подручјима којима начелно припадају. Да би се потврдило тачно сврставање сваког појединачног производа или услуге, треба спровести претраживање појма у званичној публикацији Листе роба и услуга. Ако се у списку робе и услуга користи Наслов класе Ничанске класификације, обим заштите жига обухвата само робе и/или услуге које произлазе из дословног и недвосмисленог значења тако кориштеног појма.

Опште напомене

Опше напомене представљају препоруке и критеријуме које треба примијенити у циљу класификовања роба и услуга за потребе регистровања жигова у случају да производ није могуће класификовати према понуђеној Листи класа, нити објављеној Листи роба и услуга Међународне класификације роба и услуга. У зависности од тога да ли се односе на робе или услуге, Опше напомене су дате у сљедеће двије категорије:

Опште напомене за класификацију роба

Ако производ не може бити класификован према Листи класа, уз помоћ објашњења датих уз одређену класу, тада за њихово класификовање треба примијенити сљедеће препоруке и критеријуме:

а) Готов/завршен производ у начелу се класификује по својој функцији или сврси. Уколико функција или сврха готовог производа није садржана ни у једном наслову класе, готови производи се класификују по аналогији са другим сличним готовим производима, назначених у абецедном списку. Ако их није могуће пронаћи, примјениће се други замјенски критеријуми, попут од ког материјала/сировине је производ/роба сачињен или на који начин функционише.

б) Готов производ који је вишефункционалан и сложен предмет (нпр., радио сат, будилник са радиом) може се сврстати у све класе које одговарају некој од његових функција или намјена. Уколико ове функције или намјене нису поменуте ни у једном наслову класе, примјениће се други критеријуми, горе назначени под тачком а).

ц) Сировине, непрерађене или полу-обрађене, у начелу се класификују на основу материјала од ког су сачињене/свог састава.

д) Робе чија је намјена да улазе у састав других роба/производа у начелу се сврставају у исту класу којој припада главна роба/производ, под условом да та роба обично нема другу намјену. У свим другим случајевима, примјењиваће се горе наведени критеријуми под тачком а).

е) Роба, готова или не, класификује се на основу сировине од које је направљена, међутим ако је урађена од различитих материјала, у начелу класификује се по сировини/материјалу који преовладава.

ф) Кутије/навлаке прилагођене производу/артиклу за који су намјењени, у начелу се сврставају у исту класу као и тај производ/артикал.

Опште напомене везане за класификацију услуга

Уколико се услуге не могу класификовати према наведеној Листи класа или према објашњењима уз одређену класу, треба примјењивати сљедеће препоруке и критеријуме:

а) Услуге се у начелу класификују по гранама дјелатности наведеним у наслову класа роба и услуга, њихових пропратних биљешки или, уколико нису спецификоване, по аналогији са другим сличним услугама наведеним у абецедном списку.

б) Услуге изнајмљивања се начелно класификују у исте класе као и услуге које се пружају помоћу изнајмљених предмета (нпр. изнајмљивање телефона, сврстава се у класу 38). Услуге изнајмљивања су аналогне услугама изнајмљивања и самим тим се исто класификују.

ц) Услуге савјетовања, информисања или консултација се у начелу класификују у исте класе као и услуге чији је предмет савјетовање, информисање или консултација, нпр. консултације у вези са превозом (Кл. 39), савјетовање о пословном управљању (Кл. 35), финансијске консултације (Кл. 36), консултације у вези његе и љепоте (Кл. 44.). Услуге савјетовања, информисања или консултација електронским путем (нпр. телефоном, информатичким путем) не утиче на класификацију тих услуга.

д) Услуге у оквиру франшизе по правилу се класификују у исту класу као и конкретна услуга коју давалац франшизе пружа (нпр., пословно савјетовање у вези са франшизом (Кл. 36), правне услуге у вези са франшизом (Кл. 45).

ЛИСТА КЛАСА - НАСЛОВИ КЛАСА СА ОБЈАШЊЕЊИМА 

Напомена: Уколико се у списак робе и услуга уноси наслов класе Ничанске класификације, тада се обим заштите односи само на робе и/или услуге које прозилазе из дословног и недвосмисленог значења појмова наведених у наслову класе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?