Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Bisfenol A (BPA) u hrani predstavlja zdravstveni rizik

Objavljeno: 17.05.2023. 08:29 Autor: EFSA

Izloženost bisfenolu A (BPA) u ishrani predstavlja zdravstveni rizik za potrošače svih starosnih kategorija, zaključili su u novoj procjeni EFSA naučnici.

U novoj sveobuhvatnoj procjeni naučnih dokaza i nakon informacija iz javnih konsultacija, naučnici EFSA-e su identifikovali potencijalno štetne efekte po zdravlje.

BPA je hemijska supstanca koja se koristi u kombinaciji sa drugim hemikalijama za proizvodnju određenih plastika i smola. BPA se, na primjer, koristi u polikarbonatnoj plastici, čvrstoj vrsti plastike koja se koristi za pravljenje dispenzera za vodu, kontejnera za skladištenje hrane i boca za piće za višekratnu upotrebu. Supstanca se takođe koristi za proizvodnju epoksidnih smola koje se nalaze u zaštitnim premazima i oblogama za limenke.

Hemikalije poput BPA koje dolaze u kontakt sa hranom mogu biti prisutne u manjim količinama u hrani i piću.

“Naši naučnici detaljno ispituju bezbjednost BPA tokom godina, od naše prve potpune procjene rizika ove supstance 2006. godine, a da bi izvršili ponovnu procjenu pregledali smo veliki broj naučnih publikacija, uključujući više od 800 novih studija objavljenih od januara 2013. godine. U studijama je zapaženo procentualno povećanje jedne vrste bijelih krvnih zrnaca, nazvanih T pomoćne ćelije (takođe poznate kao Th ćelije) u slezini. Oni igraju ključnu ulogu u imunološkom sistemu i povećanje ove vrste ćelija može dovesti do razvoja alergijske upale pluća i autoimunih poremećaja, rekao je dr. Klod Lambre, predsjednik EFSA Komiteta za materijale u kontaktu sa hranom, enzime i pomoćna sredstva za preradu.

Takođe su uzeti u razmatranje i drugi potencijalno štetni efekti na reproduktivni i metabolički sistem koji su identifikovani u procjeni rizika.

U poređenju sa prethodnom procjenom iz 2015. godine, značajno je smanjen tolerantni dnevni unos BPA, odnosno količina koja se može dnevno konzumirati tokom života bez značajnog rizika po zdravlje. U procjeni iz 2015. godine uspostavljene su privremene mjere zaštite usljed nedostatka dokaza, naglašavajući potrebu za dodatnim izvorima podataka o toksičnim efektima BPA.

Naučnici EFSA-e su definisali nivo 0,2 nanograma TDI po kilogramu tjelesne mase dnevno. Novouspostavljeni TDI je oko 20.000 puta niži.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?