Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

BTSF obuka u Rigi na temu "Kontrola zdravlja bilja – EU karantinski režim za uvoz”

Objavljeno: 02.10.2023. 13:00 Autor: UBHVFP

Predstavnici Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove su u periodu od 25. do 29. septembra 2023. godine prisustvovali obuci na temu "Kontrola zdravlja bilja – EU karantinski režim za uvoz”, u organizaciji Better Training for Safer Food (BTSF).

Obuka je održana u Rigi, Letonija.

Osim naših predstavnika, obuci su prisustvovali i predstavnici iz: Grčke, Estonije, Italije, Letonije, Litvanije, Mađarske, Makedonije, Njemačke, Portugalije, Turske, Francuske, Švedske i Španije, dok su predavači bili eksperti iz: Belgije, Letonije, Malte, Slovenije i Španije.

Cilj obuke je da države van Evropske Unije, treće zemlje, a posebno zemlje u razvoju, budu upoznate sa svim aspektima zakona EU u režimu biljnog karantina za uvoz u zemljama EU, kao i sa posebnim zahtjevima, kako bi se kontrole sprovodile na uniformniji, objektivniji i adekvatniji način u svim državama članicama EU i državama van EU.

Na obuci su se obrađivale sljedeće teme:

• Pravni okviri EU;

• Praktični elementi inspekcije;

• Kontrola i provjera robe koja nije regulisana zakonom;

• Inspekcijski nadzor i odredbe za pošiljke, poštu i putnički prtljag;

• Adaptacija novih rizika po zdravlje bilja;

• Dodatne mjere.

Tokom obuke održavala su se predavanja, kvizovi i grupne aktivnosti. Grupne aktivnosti uključuju razmjenu informacija, znanja i učenja i širenje dobre prakse. Fitosanitarna inspektorka Darja Kraljević imala je jednu prezentaciju na temu “Problemi pri uvozu”, a time je i predstavila svoje, i probleme svojih kolega pri uvozu na graničnom prelazu Božaj. Takođe, jedan dan bio je organizovan teren u luci Riga, gdje su svi prisutni imali priliku da vide kako se radi kontrola uvoza u jednoj zemlji članici EU, kako i na koji način njihovi fitosanitarni inspektori rade pregled dokumentacije, identifikacioni pregled, fizički pegled pošiljke, kao i način na koji uzimaju uzorke i kako ih obilježavaju.

Fitosanitarni inspektori su na obuci imali priliku da nauče i steknu nova iskustva i da ubuduće rade na poboljšanju kontrola na uvozu.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?