- Vlada Crne Gore
Ministarstvo zdravlja Crna Gora domaćin godišnjeg sastanka okvirne Konve...
Crna Gora domaćin godišnjeg sastanka okvirne Konvencije o kontroli duvana
Države pokazuju svoju posvećenost okončavnju epidemije upotrebe duvana
„Primjenjujući principe Okvirne konvencije SZO o kontroli duvana, Crna Gora je odredila nacionalne prioritete koje treba implementirati kako bi se unaprijedilo javno zdravlje“, saopštio je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, na godišnjem sastanku okvirne Konvencije o kontroli duvana, koji se od 04. do 07. septembra 2023. godine održava u Budvi.
Ministar Šćekić je izrazio uvjerenje da će se ovaj sastanak iskoristiti za uspostavljanje najboljih praksi u ovoj oblasti, a sve sa ciljem zaštite zdravlja stanovništva. On je upozorio da upotreba duvanskih proizvoda kao i izlaganje duvanskom dimu predstavlja globalni problem koji izaziva ozbiljne posljedice za javno zdravlje i dovodi do značajnih zdravstvenih, socijalnih, ekonomskih i ekoloških problema.
„U Crnoj Gori stopa rasprostranjenosti pušenja je oko 35 odsto. Ovaj podatak upozorenje je i alarm, kako za zdravstveni sistem, tako i za cjelokupno društvo, da je neophodno sprovesti mjere kontrole duvana, kako bi se uspješno eliminisali štetni efekti upotrebe i spriječile eventualne komplikacije. Posebno treba naglasiti da su djeca i mladi naročito izloženi negativnim uticajima duvanskog dima, a pri tome evidentan je i trend povećanja korisnika duvanskih proizvoda među ovom, posebno osjetljivom populacionom grupom. Kako i elektronske cigarete postaju dostupnije i popularnije, naš zadatak je da efikasno regulišemo upotrebu ovih proizvoda, koji izazivaju zavisnost i držimo ih dalje od svih, a naročito od mladih ljudi“, poručio je Šćekić.
Ministarstvo zdravlja je, prema njegovim riječima, iniciralo izmjene i dopune postojećeg Zakona o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda, kako bi se i normativno regulisala ova oblast. Najznačajnije odredbe ovog zakona odnose se na mjere za smanjenje i ograničavanje upotrebe duvanskih proizvoda, koje obuhvataju reklamiranje, proizvodnju, promet i obilježavanje duvanskih proizvoda, zabranu pušenja u javnom i radnom prostoru i izlaganje sekundarnom duvanskom dimu, sprečavanje uticaja na maloljetna lica.
Dr Adriana Blanco Marquizo, šefica Sekretarijata Okvirne konvencije SZO o kontroli duvana na sastanku je istakla napredak koji su ostvarile države učesnice u projektu FCTC 2030:
“Intenzivna podrška koju smo ponudili državama učesnicama u projektu FCTC 2030 predstavlja dodatnu podršku, uz onu uobičajenu koju pruža Sekretarijat konvencije, gdje se obezbjeđuje tehnička pomoć, omogućavaju kontakti sa drugim državama koje rade na implementaciji i mogu pomoći, i nudi se angažovanje na političkom nivou. U svim državama učesnicama u projektu FCTC 2030 vidimo raznovrsne aktivnosti koje su usmjerene na kontrolu duvana. U središtu projekta FCTC 2030 je promjena politike i mi podstičemo države da rade na postizanju svojih prioritetnih ciljeva u kontroli duvana, naročito u oblasti zakonodavstva. Tokom ovog sastanka, imamo priliku da svako govori o iskustvima svoje države i postignućima ostvarenim kroz podršku projekta FCTC 2030 '' kazala je dr Marquizo.
Dr Mina Brajović, šefica Kancelarije SZO za Crnu Goru, tokom sastanka izrazila je za zabrinutost zbog negativnog uticaja duvana na javno zdravlje:
“Duvan je izuzetno težak višedimenzionalni problem. Treba da imamo na umu da se smrtni ishodi i oboljenja koja su uzrokovana duvanom mogu u potpunosti spriječiti. Iako ne možemo umanjiti pogubne posljedice duvana na korisnike i njiihove porodice, važno je razmotriti i šire ekonomske uticaje. Jedan od najvećih izazova je kako spriječiti da djeca počnu da koriste duvan da bismo spriječili njihovu zavisnost od duvana u odraslom dobu koja traje čitav život. U Crnoj Gori su gotovo 10% mladih ljudi starosti od 13-15 godina pušači'' navela je Brajović.
Projekat FCTC 2030 inicijativa je razvojne pomoći Sekretarijata Konvencije kojom se pomaže jačanje kontrole duvana u nekima od država koje ispunjavaju uslove za Zvaničnu razvojnu pomoć (ODA) putem promovisanja i podrške vladama da ubrzaju implementaciju Okvirne konvencije o kontroli duvana SZO. Ovaj projekat realizuje Sekretarijat Okvirne konvencije u partnerstvu sa Svjetskom zdravljstvenom organizacijom (SZO) i Programom ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP).
Jedan od ključnih elemenata projekta FCTC 2030 jeste pružanje direktne podrške izabranom broju država koje ispunjavaju uslove za Zvaničnu razvojnu pomoć (ODA) koje su pokazale značajnu motivaciju da unaprijede kontrolu duvana prema smjernicama Globalne strategije za ubrzavanje kontrole duvana: Unapređivanje održivog razvoja kroz implementaciju Okvirne konvencije SZO o kontroli duvana 2019-2025.
Dio podrške koja se pruža državama učesnicama u ovom projektu jeste izrada investicionih studija za kontrolu duvana. Ove investicione studije bave se analizom zdravstvenih i ekonomskih troškova korišćenja duvana kao i potencijalnim ekonomskim benefitima implementiranja ključnih mjera iz Okvirne konvencije SZO o kontroli duvana. Projekat FCTC 2030 finansiraju Ujedinjeno Kraljevstvo, Norveška i Australija.