Digitalna transformacija

Sadržaj:
Šta je digitalna transformacija?Digitalna transformacija javne upraveNormativni okvir  Strateško planiranjePružanje uslugaRazmjena podataka između institucija - manje potvrda
Šta je digitalna transformacija?

Digitalna transformacija je reorganizacija/unapređenje poslovnih procesa uz pomoć svih raspoloživih digitalnih alata i tehnologijaU javnoj upravi ona podrazumijeva unapređenje poslovnih procesa i pružanje usluga u elektronskom i digitalnom obliku.

Da bi ovo bilo moguće, neophodno je da donesemo odgovarajuću regulativu, da unapređujemo znanje i vještine naših zaposlenih, ali i da u kontinuitetu, prateći potrebe građana, kreiramo nove elektronske usluge za građane.

U pitanju je kontinuirani proces koji nije uvijek jednostavan, ali bez kojeg poslovanje i život u današnjem svijetu nije moguć.

 Digitalnu transformaciju pokreću potrebe vas korisnika – građana, građanki i privrede i to je osnova digitalne transformacije. Svaka usluga treba da potiče od realne potrebe građana. Nema dobre uprave i pravog servisa građana bez kvalitetne elektronske uprave.

Digitalna transformacija javne uprave

Procesi digitalne transformacije javne uprave i uvođenje elektronskih servisa predstavljaju važan dio procesa reforme javne uprave. Vlada Crne Gore i Ministarstvo javne uprave prepoznali su značaj i vrijednosti eUprave i nastojimo da u potpunosti implementiramo ovaj koncept.

Naš cilj je izgradnja jednostavnih, brzih i boljih javnih usluga za građane i privredu.

Da bi se postigla transformacija mora doći do promjene primarno iznutra, kroz primjenu praksi i prilasku načinu riješavanja problema u samoj javnoj upravi. U narednom periodu inkorporiraćemo prakse iz privatne industrije, bazirane na multidisciplinarnim timovima, projektno orijentisanom agilnom menadžmentu, kao i promjene u kulturi poslovanja unutar Vlade gdje ste vi kao korisnici  u centru svih naših politika. Sve politike i usluge ćemo kreirati na osnovu vaših potreba, a tek kada počnemo da kreiramo servise oko potreba građana, onda možemo stvarno da utičemo na živote ljudi.

Svakako, bitan segment u procesu uspostavljanja eUprave predstavlja elektronska komunikacija države sa vama, građanima i građankama i privrednim subjektima. Osavremenjavanje poslovnih procesa, bez fizičkog prisustva, vodi ka digitalizaciji poslovnih procesa, upravo upotrebom informaciono komunikacionih tehnologija.

U tom pravcu, na svim nivoima uprave pokrenuti su brojni projekti kojima treba da se obezbijedi veća efikasnost poslovnih procesa i bolji kvalitet usluga.  

Digitalna transformacija je u pandemiji korona virusa dodatno dobila svoju upotrebnu vrijednost i kod onih kojima su bliži tradicionalni načini komunikacije i rada. Mnogi procesi se sada odvijaju u potpunosti elektronski u svim oblastimaBilo korone ili ne, podstičemo Vas da što više koristite pogodnosti novih tehnologija, da mijenjate navike i da se prilagađavate novom načinu komunikacije sa upravom.

Normativni okvir 

Ministarstvo javne uprave nadležno je za kreiranje sveobuhvatnog normativnog okvira koji će obezbijediti digitalizaciju u punom kapacitetu, kako unutar javne uprave, tako i u postupcima koje građani i privreda imaju sa javnom upravom. Ključni zakoni koji regulišu ovu oblast su: Zakon o elektronskoj upravi, Zakon o elektronskoj identifikaciji i elektronskom potpisu, Zakon o informacionoj bezbjednosti i Zakon o elektronskom dokumentu.

Pravni okvir za digitalnu transformaciju je u stalnom procesu usklađivanja sa direktivama EU. U tom procesu konstantno radimo na unapređenju pravnog okvira, ali i dajemo mišljenja i smjernice drugim organima kako bi svi propisi, koje donose ostali organi, bili usklađeni sa ovim sistemskim zakonima, te se time pravazišle i smanjile barijere za realizaciju procesa digitalne transformacije.

 Strateško planiranje

 Strateško planiranje je, takođe, važan segment rada ovog Ministarstva u dijelu reforme javne uprave, digitalne transformacije i sajber bezbjednosti. Ovi strateški dokumenti, koji već nekoliko godina predstavljaju okosnicu razvoja, donose se za četvorogodišnji ili petogodišnji period sa ciljem da se prepoznaju trendovi u razvoju iz pojedinačnih oblasti.

Razvoj digitalnog društva prožima sva strateška dokumenta, budući da je ono pokretač inovacija, modernizacije, konkurentnosti i sveobuhvatnog društveno-ekonomskog razvoja. Naše aktivnosti usmjerene su na saradnju sa privatnim, akademskim i civilnim sektorom, međunarodnim organizacijama, kao i dobroj intersektorskoj saradnji sa ciljem stvaranja moderne eUprave, podizanja nivoa informacione bezbjednosti kao i većoj digitalizaciji društva u cjelini. Upravo se kvalitetnim i održivim strateškim okvirom mora osigurati zajednički pravac u razvoju u svim oblastima rada javne uprave.

Pružanje usluga

Pružanje usluga građanima jedna je od osnovnih djelatnosti u javnoj upravi, a procesi digitalizacije usluga treba da omoguće efikasno, transprarentno i kvalitetno pružanje usluga. Digitalna rješenja koja Vam se, u vidu elektronskih usluga i komunikacionih platformi, nude treba da se oslanjaju na savremena tehnološka rješenja, optimizovane procese i usluge usmjerene ka potrebama građana, privrede i javne administracije.

U tom cilju prepoznat je i jedinstveni šalter za sve eUsluge javne administracije – portal eUprave www.euprava.me.

Jedan od preduslova za podizanje nivoa sofisticiranosti eUsluga predstavlja i razvoj sistema elektronskog plaćanja čime će se zaokružiti proces kompletne eUsluge. Ovaj sistem unaprijediće i postojeće eUsluge, jer će građani na jednom mjestu moći da podnesu elektronske zahtjeve, plate određene obaveze prema državi, a javna uprava će imati kontrolu svih plaćanja.

Razmjena podataka između institucija - manje potvrda

Takođe, jedan od stubova digitalizacije predstavlja i informacioni sistem za elektronsku razmjenu podataka koji se popularno zove GSB ili skraćeno JISERP.

Ovaj jedinstveni informacioni sistem za elektronsku razmjenu podataka omogućava da organi, odnosno drugi subjekti razmjenjuju podatke iz elektronskih registara koje vode i informacionih sistema kojima upravljaju.

Zahvaljujući ovom sistemu neće biti potrebe da donosite potvrde i dokumenta koje izdaju drugi organi državne uprave, jer će se podaci razmjenjivati po službenoj dužnosti shodno Zakonu o upravnom postupku. Na ovaj način se štedi Vaše vrijeme i novac, jer više ne morate lično donose razne vrste potvrda kao dokaz da ste upisani u neki registar ili slično.

U prethodne dvije godine, koliko sistem postoji, kroz ovaj sistem je povezano dvanaest (12) registara između koji se vrši elektronska razmjena podataka: centralni registar stanovništva, centralni registar privrednih subjekata, centralni registar obrazovanja, carinski centralni registar, zatim centralni registar materijalnih davanja itd.

Upravo ovaj sistem je zaslužan za razvijanje mnogih elektronskih usluga: ostvarivanje prava na materijalno obezbjeđenje, provjera plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, elektronski upis djece u osnovne škole i vrtiće, vođenje internih evidencija organa.

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?