Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Interkonekcija Italija-CG krucijalno čvorište za energetsku integraciju Balkana u EU

Objavljeno: 17.12.2021. 14:15 Autor: Ministarstvo vanjskih poslova

Osim što je u razgovoru  sa predstavnicima Senata i Parlamenta Republike Italije još jednom potvđena podrška evropskoj integraciji Crne Gore, posjeta ministra vanjskih poslova Đorđa Radulovića Rimu bila je prilika za razgovore o ekonomiji koja je važna spona sa susjednom zemljom.

Budući da kompanija Terna realizuje strateški projekat - podmorski elektroprenosni kabal, susret sa predstavnicima te kompanije inženjerom Đakomom Doninijem, zamjenikom predsjednika Odbora direktora CGES, te Guidom Guida, članom Odbora direktora CGES, obilježio je razgovor o daljim modalitetima saradnje.

Ministar Radulović rekao je da interkonekcija Italija-Crna Gora predstavlja rezultat dobre bilateralne saradnje u oblasti energetike i svjedoči o strateškom i tehnološkom značaju infrastrukture.

Podsjetivši da ju je Evropska komisija proglasila projektom od opšteg interesa, on je kazao da predstavlja krucijalno čvorište za energetsku integraciju čitavog balkanskog područja u EU.

Infrastruktura je prvi “energetski most” između Italije i Balkana i ima stratešku regionalnu vrijednost s obzirom da doprinosi razvoju energetskih koridora u čitavom balkanskom području promovišući integraciju njegovog elektroenergetskog tržišta sa evropskim, rekao je šef crnogorske diplomatije.

Tokom sastanka obostrano je ukazano na to da interkonekcija favorizuje razvoj i eksploataciju energetskog potencijala iz obnovljivih izvora energije, te da se upravo iz ove perspektive može posmatrati porast različitih inicijativa u Crnoj Gori i čitavom regionu, kao i pojačavanje regionalnih interkonekcija.

Razgovarajući o potencijalu dalje saradnje ministar Radulović istakao je zahtjev Vladi Italije i Terni koji se odnosi na stratešku podršku ove kompanije u upravljanju energetskom tranzicijom Crne Gore, koja će se posebno odnositi na planiranje i pojačanje rezistentnosti sistema i njegov tehnološki skok, čiji je važan segment i energetska efikasnost.

Tema susreta bili su takođe dinamika i tehnički uslovi za polaganje drugog kabla, a konstatovano je da bi skraćivanje rokova značajno ubrzalo proaktivnost i stavilo fokus na realizacije interkonekcija ostalih regionalnih aktera. 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?