Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Интерконекција Италија-ЦГ круцијално чвориште за енергетску интеграцију Балкана у ЕУ

Објављено: 17.12.2021. 14:15 Аутор: Министарство вањских послова

Осим што је у разговору  са представницима Сената и Парламента Републике Италије још једном потвђена подршка европској интеграцији Црне Горе, посјета министра вањских послова Ђорђа Радуловића Риму била је прилика за разговоре о економији која је важна спона са сусједном земљом.

Будући да компанија Терна реализује стратешки пројекат - подморски електропреносни кабал, сусрет са представницима те компаније инжењером Ђакомом Донинијем, замјеником предсједника Одбора директора ЦГЕС, те Гуидом Гуида, чланом Одбора директора ЦГЕС, обиљежио је разговор о даљим модалитетима сарадње.

Министар Радуловић рекао је да интерконекција Италија-Црна Гора представља резултат добре билатералне сарадње у области енергетике и свједочи о стратешком и технолошком значају инфраструктуре.

Подсјетивши да ју је Европска комисија прогласила пројектом од општег интереса, он је казао да представља круцијално чвориште за енергетску интеграцију читавог балканског подручја у ЕУ.

Инфраструктура је први “енергетски мост” између Италије и Балкана и има стратешку регионалну вриједност с обзиром да доприноси развоју енергетских коридора у читавом балканском подручју промовишући интеграцију његовог електроенергетског тржишта са европским, рекао је шеф црногорске дипломатије.

Током састанка обострано је указано на то да интерконекција фаворизује развој и експлоатацију енергетског потенцијала из обновљивих извора енергије, те да се управо из ове перспективе може посматрати пораст различитих иницијатива у Црној Гори и читавом региону, као и појачавање регионалних интерконекција.

Разговарајући о потенцијалу даље сарадње министар Радуловић истакао је захтјев Влади Италије и Терни који се односи на стратешку подршку ове компаније у управљању енергетском транзицијом Црне Горе, која ће се посебно односити на планирање и појачање резистентности система и његов технолошки скок, чији је важан сегмент и енергетска ефикасност.

Тема сусрета били су такође динамика и технички услови за полагање другог кабла, а констатовано је да би скраћивање рокова значајно убрзало проактивност и ставило фокус на реализације интерконекција осталих регионалних актера. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?