Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izvještaj o praćenju mediteranske voćne muve Ceratitis capitata i preporuke za proizvođače

Objavljeno: 28.08.2023. 11:51 Autor: UBHVFP

U sklopu rada na programu praćenja mediteranske voćne muve Ceratitis capitata, u periodu 18.08. - 21.08.2023. godine, izvršen je pregled Tephri klopki (sa trikomponentnim atraktantom Biolure) i Jackson klopki (sa atraktantom Trimedlure) na lokalitetima od Ulcinja do Bokokotorskog zaliva (Sutomore, Bar – Čeluga, Ulcinj – Štoj, Bigova, Baošići, Đenovići) i zamjena atraktanata.

Pregledom klopki konstatovan je početak i aktivan let muve, odnosno hvatanje u klopkama u većini lokaliteta i sledeće brojno stanje:

Bigovo (5♂ Jackson klopka + 3♀ Tephri klopka);

Baošići (11♂ + 13♀ Tephri klopka Jackson klopka);

Đenovići (7♂ - Jackson klopka + 5♀ Tephri klopka);

Čeluga – (5♂ Tephri klopka);

Donji Štoj (15♂ Jackson klopka + 5♀ Tephri klopka) i

Gornji Štoj (7♂ Jackson klopka + 2♀ Tephri klopka).

Imajući u vidu trenutne vremenske prilike i sve veću raspoloživost plodova biljaka domaćina u periodu koji slijedi (najranije sorte mandarine koje će ubrzo početi da sazrijevaju, smokve, breskve, japanske jabuke) može se očekivati povećanje brojnosti populacije voćne muve u narednom periodu, a naročito imajući u vidu da je u ovom trenutku muva aktivna praktično na cijelom primorju. 

PREPORUKE: S obzirom da C. capitata ne napada zelene i tvrde plodove, već one na početku fenofaze sazrijevanja i poluzrele, stalno praćenje stanja u voćnjaku, toka sazrijevanja plodova i održavanje njegove higijene veoma je značajna mjera u smanjenju brojnosti ove vrste, naročito u malim voćnjacima i okućnicama. To podrazumijeva uklanjanje i uništavanje svih onih plodova na kojima se uoče bilo kakvi simptomi napada ili preuranjeno dozrijevanje. Sumnjivi plodovi se ne smiju zakopavati u zemlju niti bacati u kontejner! Plodovi sa simptomima napada kao i svi oni sumnjivi, mogu se staviti u plastične kese koje se zavežu i ostave na suncu najmanje 8 sati, a najbolje 2-3 dana.

Savjetujemo da se kao preventivna mjera oko stabala smokve (kasnije i ostalih voćaka-kako budu dozrijevale) u širini prečnika krošnje, postave i PVC folije ili sloj slame (debljine oko 25 cm) da bi se onemogućio ulazak larvi u zemljište iz napadnutih plodova. Takođe, za ovo vrijeme, sve larve koje se nalaze u plodovima će uginuti.

Preporučuje se i primjena mjera hemijske zaštite insekticidima na bazi deltametrina, pirimifos–metila, spinosada, lambda-cihalotrina, na početku fenofaze sazrijevanja ploda, odnosno u vrijeme kada oni postanu prijemčivi za napad. Napominjemo da mjere hemijske zaštite mogu imati zadovoljavajući efekat samo ukoliko se primjenjuju zajedno sa ostalim preporučenim nehemijskim mjerama. Prilikom odabira preparata obavezno treba voditi računa o karenci i dozvoljenom broju tretiranja u toku godine, sortimentu i fenofazi razvića plodova domaćina.

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?