Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Njujork: Crna Gora predstavila Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj o ciljevima održivog razvoja

Objavljeno: 16.07.2022. 15:06 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

Crna Gora je u okviru Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj (HLPF) predstavila Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj (DNI): Crna Gora i ciljevi održivog razvoja 2016-2021. Forum se održava svake godine pod pokroviteljstvom Ekonomsko-socijalnog savjeta Ujedinjenih nacija, čija je članica Crna Gora u periodu 2020-2022. godine. Na ovogodišnjem forumu svoje Dobrovoljne nacionalne izvještaje predstavile su 44 članice Ujedinjenih nacija (Švajcarska, Luksemburg, Holandija, Italija, Grčka, Andora, Ujedinjeni Arapski Emirati, Pakistan i Šri lanka i dr). Nacionalni dobrovoljni izvještaji su prilika da članice UN-a kao potpisnice Agende za održivi razvoj 2030 (Agenda 2030) prikažu progres u realizaciji 17 ciljeva održivog razvoja.

Šefica delegacije Crne Gore, ministarka ekologije prostornog planiranja i urbanizma Ana Novaković Đurović je u uvodnom izlaganju ukazala da nakon šest godina od sprovođenja Agende 2030, kroz svoj nacionalni strateški dokument, Crna Gora po prvi put predstavlja realni presjek stanja u okviru 17 ciljeva održivog razvoja. Izvještaj pokazuje da je napredak postignut, ali i upozorava na brojne izazove sa kojima se moramo suočiti kao pojedinci, zajednice i države u postizanju ciljeva održivog razvoja. Uprkos trenutnoj globalnoj krizi izazvanoj pandemijom COVID-19, istakla je da Agenda 2030 predstavlja naš najbolji putokaz za budućnost.

Njujork: Crna Gora predstavila Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj o ciljevima održivog razvoja

Nakon izlaganja šefice delegacije prikazana je video prezentacija cjelokupnog procesa izrade Izvještaja, uključivanja svih aktera kao i presjek stanja po ciljevima, sa naglaskom na ciljeve koji su ove godine bili u fokusu (4 obrazovanje, 5 rodnaravnopravnost, 14 i 15 biodivezitet mora i kopna, 17 partnerstva za ciljeve, kao i cilj 1 siromaštvo).

U okviru segmenta pitanja i odgovora za sve zemlje koje predstavljaju izvještaje, Crnoj Gori su pitanja postavile Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija i Republika Češka, a pitanja su se odnosila na institucionalno uređenje politike održivog razvoja, finansiranje za održivi razvoj i nedostatke statističkih podataka.

U odgovorima na pitanja Novaković Đurović je ukazala da je Crna Gora politiku održivog razvoja izdigla u centru izvršne vlasti te da Nacionalni savjet za održivi razvoj treba da ima ključnu koordinacionu ulogu u sprovođenju ove politike, dok se na polju finansiranja za održivi razvoj radi na usklađivanju programskog budžetiranja i ciljeva održivog razvoja, te da je Fond za ubrzani razvoj Crne Gore, takođe, prilika da se ovo pitanje unaprijedi. U odnosu na nedostatak podataka ukazala je na neophodnost razvijanja istih u buduće, uz jačanja zvaničnog i administrativnog statističkog sisitema. U okviru iste sesije na interesovanje NVO sektora u vezi sa planiranim koracima u dijelu sprovođenja ciljeva za održivi razvoj i učešća civilnog sektora u tom procesu, Novaković Đurović je ukazala da je Izvještaj rađen u saradnji sa nevladinim sektorom, te da su njihovi originalni komentari na ciljeve integrisani u dokument.

Crna Gora mora da odgovori na identifikovane izazove i da djeluje brzo. Imajući to na umu, potrebno je da se svi usredsredimo na zahtijevan posao koji je pred nama, vjerujući da ćemo 2030. godine moći sa ponosom izvijestiti o velikim uspjesima u postizanju ciljeva održivog razvoja, zaključila je Novaković Đurović.

Njujork: Crna Gora predstavila Drugi dobrovoljni nacionalni izvještaj o ciljevima održivog razvoja


Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?