Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Snažnija regionalna saradnja način je da se ubrza sprovođenje Agende 2030

Objavljeno: 19.07.2022. 14:49 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne

Na marginama Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj (HLPF) održan je i sastanak sa zemljama Zapadnog Balkana (Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Sjevernom Makedonijom i Srbijom), Hrvatskom i Slovenijom u cilju razmjene regionalnog iskustva u institucionalnom i strateškom okviru politike održivog razvoja. Ovim značajnim događajem na marginama u organizaciji Crne Gore ukazano je na važnost poklanjanja pažnje koju Crna Gora posvećuje politici održivog razvoja. Tendencija ovog sastanka je održavanje stalne komunikacije i razmjene iskustva u okviru, za sada, neformalne mreže predstavnika/ica ovih zemalja koji se bave sprovođenjem politike održivog razvoja.

Sastanak delegacije Vlade Crne Gore na marginama Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj u Njujorku

Zaključeno je da u narednom periodu treba nastojati da se razmjenom iskustva na regionalnom nivou doprinese u prevazilaženju izazova u dostizanju Ciljeva održivog razvoja, koji se prije svega odnose na nedostatak kapaciteta, kadrovskih i finansijskih, ali i na nedostatak podataka na osnovu kojih se izvještava o progresu u dostizanju Ciljeva održivog razvoja. Na ovom sastanku najavljeno je i održavanje Regionalne konferencije/konferencije za Zapadni Balkan na temu održivog razvoja u drugoj polovini ove godine. Konferencija će biti organizovana u saradnji Kancelarije za održivi razvoj i sistema UN-a u Crnoj Gori, a uz podršku Regionalne škole za javnu upravu (ReSPA).

Takođe tokom učešća na ovom Forumu, delegacija Crne Gore održala je i sastanak sa Oskarom Fernandezom Tarankom, podsekretarom Ujedinjenih nacija za razvojnu koordinaciju.

Sastanak je bio prilika da se potvrdi snažna podrška koju Crna Gora uživa u sistemu Ujedinjenih nacija i ukaže na posvećenost nacionalnizacije Agende 2030, kroz nacionalni odgovor - Nacionalnu strategiju održivog razvoja 2030. Još jednom je apostrofirana komplementarnost ovog globalnog programskog dokumenta sa procesom pristupanja Evropskoj uniji, kao glavnim spoljnopolitičkim ciljem i reformskim procesom u zemlji. Stremljenja crnogorske administracije da ova dva procesa adresira istovremeno i sinergijski, pozitivan su primjer drugim zemljama i globalnim organizacijama koje prate održivi razvoj u Crnoj Gori.

Tokom sastanka je ukazano da je institucionalno pozicioniranje Kancelarije za održivi razvoj u Generalnom sekretarijatu Vlade jasan signal da Vlada snažno podržava sprovođenje politike održivog razvoja i jača horizontalnu koordinaciju i međuresornu saradnju, koja je neophodna za adekvatan odgovor na kompleksna pitanja održivog razvoja. Istaknuto je interesovanje za dalje jačanje ekspertskih i tehničkih kapaciteta Kancelarije za održivi razvoj, između ostalog i kroz modele regionalne saradnje i testiranja inovativnih i modernih rješenja za održivi razvoj. U kontekstu najavljene organizacija Konferencije za održivi razvoj za Zapadni Balkan, potvrđena je podrška sa nivoa podsekretara UN-a za razvojnu koordinaciju.

Sastanak delegacije Vlade Crne Gore na marginama Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj u Njujorku

Crna Gora je na HLPF-u bila i kosponzor događaja: Ka otpornom oporavku i ne ostavljajući nikoga iza sebe u dobrovoljnim nacionalnim izvještajima sa Švajcarskom, Ganom i Pakistanom. Tom prilikom predstavljen je proces izrade izvještaja i uključivanje svih zainteresovanih strana, sa posebnim fokusom na predstavnike civilnog sektora. Crna Gora je u svojoj prezentaciji naglasila da su predstavnici civilnog sektora bili uključeni u radnoj grupi za izradu Izvještaja, kao i da su komentari NVO sektora originalno uvršteni u sam Izvještaj. Na taj način Crna Gora je ukazala na otvorenost i posvećenost saradnji sa civilnim sektorom.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?