Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Снажнија регионална сарадња начин је да се убрза спровођење Агенде 2030

Објављено: 19.07.2022. 14:49 Аутор: Канцеларија за одрживи развој Владе Црне

На маргинама Политичког форума на високом нивоу за одрживи развој (HLPF) одржан је и састанак са земљама Западног Балкана (Албанијом, Босном и Херцеговином, Сјеверном Македонијом и Србијом), Хрватском и Словенијом у циљу размјене регионалног искуства у институционалном и стратешком оквиру политике одрживог развоја. Овим значајним догађајем на маргинама у организацији Црне Горе указано је на важност поклањања пажње коју Црна Гора посвећује политици одрживог развоја. Тенденција овог састанка је одржавање сталне комуникације и размјене искуства у оквиру, за сада, неформалне мреже представника/ица ових земаља који се баве спровођењем политике одрживог развоја.

Sastanak delegacije Vlade Crne Gore na marginama Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj u Njujorku

Закључено је да у наредном периоду треба настојати да се размјеном искуства на регионалном нивоу допринесе у превазилажењу изазова у достизању Циљева одрживог развоја, који се прије свега односе на недостатак капацитета, кадровских и финансијских, али и на недостатак података на основу којих се извјештава о прогресу у достизању Циљева одрживог развоја. На овом састанку најављено је и одржавање Регионалне конференције/конференције за Западни Балкан на тему одрживог развоја у другој половини ове године. Конференција ће бити организована у сарадњи Канцеларије за одрживи развој и система УН-а у Црној Гори, а уз подршку Регионалне школе за јавну управу (ReSPA).

Такође током учешћа на овом Форуму, делегација Црне Горе одржала је и састанак са Оскаром Фернандезом Таранком, подсекретаром Уједињених нација за развојну координацију.

Састанак је био прилика да се потврди снажна подршка коју Црна Гора ужива у систему Уједињених нација и укаже на посвећеност националнизације Агенде 2030, кроз национални одговор - Националну стратегију одрживог развоја 2030. Још једном је апострофирана комплементарност овог глобалног програмског документа са процесом приступања Европској унији, као главним спољнополитичким циљем и реформским процесом у земљи. Стремљења црногорске администрације да ова два процеса адресира истовремено и синергијски, позитиван су примјер другим земљама и глобалним организацијама које прате одрживи развој у Црној Гори.

Током састанка је указано да је институционално позиционирање Канцеларије за одрживи развој у Генералном секретаријату Владе јасан сигнал да Влада снажно подржава спровођење политике одрживог развоја и јача хоризонталну координацију и међуресорну сарадњу, која је неопходна за адекватан одговор на комплексна питања одрживог развоја. Истакнуто је интересовање за даље јачање експертских и техничких капацитета Канцеларије за одрживи развој, између осталог и кроз моделе регионалне сарадње и тестирања иновативних и модерних рјешења за одрживи развој. У контексту најављене организација Конференције за одрживи развој за Западни Балкан, потврђена је подршка са нивоа подсекретара УН-а за развојну координацију.

Sastanak delegacije Vlade Crne Gore na marginama Političkog foruma na visokom nivou za održivi razvoj u Njujorku

Црна Гора је на HLPF-у била и коспонзор догађаја: Ка отпорном опоравку и не остављајуц́и никога иза себе у добровољним националним извјештајима са Швајцарском, Ганом и Пакистаном. Том приликом представљен је процес израде извјештаја и укључивање свих заинтересованих страна, са посебним фокусом на представнике цивилног сектора. Црна Гора је у својој презентацији нагласила да су представници цивилног сектора били укључени у радној групи за израду Извјештаја, као и да су коментари НВО сектора оригинално уврштени у сам Извјештај. На тај начин Црна Гора је указала на отвореност и посвећеност сарадњи са цивилним сектором.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?