Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора снажно посвећена одрживом развоју и испуњењу циљева Агенде 2030

Данас је Делегација Црне Горе на челу са шефицом делегације Аном Новаковић Ђуровић, министарком екологије, просторног планирања и урбанизма започела активно учешће на Политичком форуму на високом нивоу (HLPF, (Министарски сегмент, 13-15. јул)), билатералним састанком са Marinom Walter, замјеницом директорке Регионалног бироа UNDP-а за ЕУ и ЦИС. Политички форум на високом нивоу сваке године се организује под окриљем Економско - социјалног савјета Уједињених нација (ECOSOC) у Њујорку. На овом значајном Форуму УН-а Црна Гора ће 15. јула о.г. представити свој Други добровољни национални извјештај: Црна Гора и циљеви одрживог развоја 2016-2022. Овај документ по први пут даје реални пресјек стања за свих 17 циљева одрживог развоја УН Агенде за одрживи развој до 2030. године, сходно расположивим подацима. Водећу улогу у припреми овог документа имала је Канцеларија за одрживи развој при Генералном секретаријату Владе Црне Горе уз велику подршку система Уједињених нација у Црној Гори.

На маргинама, шефица делегације Новаковић Ђуровић истакла је значај сарадње Црне Горе и UNDP-а, као  поузданог партнера Црне Горе у оквиру спровођења политике одрживог развоја током протеклих година. Новаковић Ђуровић је током састанка указала на заинтересованост Црне Горе за даље продубљивање подршке UNDP-а током преговарачког процеса са ЕУ, посебно у дијелу изградње и јачања капацитета, реформских процеса и дефинисања развојних приоритета. Од великог значаја је да подршка буде пружена у оквиру поглавља 23 и 24, као и поглавља 8 и 27. 

Током сусрета изражена је и заинтересованост за наставком сарадње у оквиру области праведне транзиције кроз координациону улогу Националног савјета за одрживи развој и Канцеларије за одрживи развој, као његовог секретаријата. Такође, очекује се и наставак подршке и сарадње у области климатских промјена, сходно дефинисању будућег нациналног доприноса о смањнеју емисија угљеника на 45% до 2030. године, који у потпуности кореспондира са стратегијом унутрашњег развоја Црне Горе и спољнополитичким циљевима.

Walter је, такође, изразила задовољство сарадњом коју Црна Гора има са UNDP. Поздравила је напоре и кораке које Црна Гора предузима у достизању Агенде 2030, те поновила спремност да UNDP својом експертизом подстакне реформске процесе у Црној Гори.

Сагласили су се у погледу комплемнтарности процеса ЕУ интеграција и достизања Агенде 2030, те да у том правцу треба и наставити.

У закључку Новаковић Ђуровић је изразила увјерење да ће се на темељима досадашње праксе и искуства наставити успјешна сарадња и надоградити у наредном периоду кроз имплементацију новог Програма сарадње Владе Црне Горе и УН система за период 2023 – 2027. Истакла је да се у будућем периоду треба фокусирати на изазове који су Другим добровољним националним извјештајем препознати као важни за достизање одрживог развоја црногорског друштва, а у оквиру чијег превазилажења UNDP може пружити сврсисходну подршку.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?