Obraćanje potpredsjednika Vlade Crne Gore i ministra vanjskih poslova Ervina Ibrahimovića povodom obilježavanja 20 godina od prijema Crna Gore u UN

Objavljeno: 25.06.2026. 07:58 Autor: Ministarstvo vanjskih poslova

Svečani koktel povodom obilježavanja 20 godina od prijema Crne Gore u Ujedinjene nacije

24. jun 2026. godine, 13h, Vila Gorica, Podgorica

Obraćanje potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova Crne Gore Ervina Ibrahimovića 

Ekselencije,

Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da vam se obratim u ime Vlade Crne Gore i poželim dobrodošlicu na svečani koktel povodom obilježavanja 20 godina od prijema Crne Gore u Ujedinjene nacije.

28. juna 2006. godine, rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (60/264), a na prethodnu preporuku Savjeta bezbjednosti, države članice svjetske organizacije jednoglasno su donijele odluku da prime Crnu Goru kao 192. članicu. Bio je to trenutak u kojem je stavljen pečat na zvanično međunarodno priznanje Crne Gore kao nezavisne, samostalne i suverene države, ravnopravog člana međunarodne zajednice.

Deklaracijom koju je podnio predsjednik Filip Vujanović, Crna Gora je prihvatila obaveze sadržane u Povelji Ujedinjenih nacija i potvrdila svoju nepokolebljivu opredijeljenost da bude dio civilizacije koja baštini demokratske vrijednosti i principe i vladavinu prava.

Zastava Crne Gore zavijorila se na Ist Riveru, nešto više od mjesec dana nakon referenduma na kojem su građanke i građani Crne Gore kvalifikovanom natpolovičnom većinom kazali da žele obnovu nezavisnosti svoje države. Bio je to čin o kojem su sanjale generacije naših građana, jedan od najvažnijih dana u modernoj crnogorskoj istoriji.

Generalni sekretar Kofi Anan tom prilikom je rekao: ''Ostvarenjem nezavisnosti demokratski i bez nasilja, Crna Gora je demonstrirala političku zrelost i pokazala da se čak i najteži problemi mogu riješiti mirnim putem''.

Ovu zrelost, koju su tada s pravom prepoznali naši međunarodni partneri, Crna Gora je nastavila da njeguje i u godinama koje su uslijedile, postajući ozbiljan, pouzdan i angažovan akter u regionu i na globalnoj sceni.

Dame i gospodo,

Tokom dvije decenije članstva, Crna Gora i njena vanjska politika su se profilisali u snažnog zagovornika djelotvornog multilateralizma i međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima,

postajući prepoznatljiv i poželjan partner u brojnim inicijativama u oblastima ljudskih prava i sloboda i održivog razvoja, kao i pažljiv sagovornik i podržavalac napora Ujedinjenih nacija u očuvanju mira i bezbjednosti.

Nakon prvobitne izuzetno dinamične faze regulisanja pozicija u mnogobrojnim multilateralnim aranžmanima, Crna Gora je veoma brzo počela izgrađivati reputaciju države čija politika i pozicioniranje u UN u potpunosti slijede temeljna načela i vrijednosti Povelje UN.

Pripadnici vojske i policije Crne Gore službovali su u mirovnim misijama Ujedinjenih nacija u Liberiji, Kipru, Kosovu i Zapadnoj Sahari, pokazujući da bez obzira na veličinu i moć, svaka država može da bude kontributor stabilnosti. U dva mandata, Crna Gora je bila članica Savjeta za ljudska prava.

Zatim, članica Ekonomsko-socijalnog savjeta, Izvršnog odbora UNESCO, Komisije za izgradnju mira, izvršnih tijela Programa za razvoj UN, Dječjeg fonda Ujedinjenih nacija i UN Žene. Naši nacionalni eksperti služili su u ključnim ugovornim tijelima, kao što su Komitet za prava čovjeka i Potkomitet za prevenciju torture.

Cjelokupan angažman crnogorskih misija u Njujorku, Ženevi i Beču, uz snažan integrisan model saradnje koji je Vlada razvila sa UN sistemom u zemlji, bili su u svrhu izgradnje miroljubivog, demokratskog i prosperitetnog društva, poštovane i ugledne države, danas države članice NATO i najnaprednijeg kandidata za članstvo u Evropskoj uniji.

Iza svih ostvarenih rezultata stoje imena. Zato me danas izuzetno raduje prisustvo nekadašnjih ambasadora i ambasadorki Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama koji su svojim znanjem gradili imidž Crne Gore u UN i pomogli stasavanju novih generacija diplomata koje nastavljaju putem uspjeha, uz još više odlučnosti i odgovornosti.

Dodatno, a imajući u vidu da je danas i Međunarodni dan žena u diplomatiji, sa zadovoljstvom ću istaći da u ovom trenutku ključne pozicije crnogorske diplomatije u Njujorku i Ženevi zauzimaju žene.

U složenim geopolitičkim odnosima, u uslovima u kojima rivalstvo sve češće nastoji da nadjača ili zamijeni saradnju, i kada se međunarodno pravo i diplomatija vide kao prepreka a ne put ka rješenju, Ujedinjene nacije, uprkos svojim manjkavostima o kojima otvoreno razgovaramo, i dalje imaju jedinstvenu i nezamjenjivu ulogu.

Naročito za zemlje teritorijalno i demografski ograničene, ali vrijednosno snažne i utemeljene u osnovnim postulatima multilateralizma, vladavini prava i ljudskim pravima. Zbog toga današnji jubilej za nas u Crnoj Gori ima posebnu vrijednost.

Svjedoči o uspjehu državne (vanjske) politike tokom protekle dvije decenije da očuva jedinstvenu prepoznatljivost Crne Gore kao građanske, multietničke demokratije, duboko ukorijenjene u sistemu vrijednosti savremenog globalnog zapada i otvorene kao svijetu.

Ekselencije,

danas je, takođe, prilika i da izrazim zahvalnost našim prijateljima, partnerima i saveznicima. U ovakvim momentima često se prisjetite nekih detalja koji u novim okolnostima dobiju dublje, snažnije značenje. Jedan od njih seže u 1918. godinu kada francuski predsjednik Poankare piše pismo crnogorskom kralju Nikolu I, tada u egzilu,

i poručuje da nije momenat za njegov povratak u zemlju, ali da će Francuska biti tu da pruži podršku onda kada taj trenutak dođe. Vjerujemo da je 28. jun 2006. godine, dan kada je Crna Gora primljena u Ujedinjene nacije, bio taj trenutak njenog povratka na globalnu scenu, kada ste svi vi danas

prisutni, ne samo Francuska, bili uz nas. Hvala vam na podršci i povjerenju da će Crna Gora ostvariti obećano. Snažno vjerujem da podrška Francuske i ostalih evropskih saveznika neće izostati ni u završnoj fazi evropske integracije Crne Gore.


Hvala na pažnji.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?