Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana peta sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost

Danas je održana V sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost na kojoj je razmatrano pitanje unapređenja bezbjednosti objekata pravosudnih institucija u kontekstu posljednjeg nemilog događaja na ulazu Osnovnog suda u Podgorici.

Nakon konstruktivne rasprave, Vijeće je donijelo zaključak kojim je zaduženo Ministarstvo pravde da obrazuje međuresorsku radnu grupu za implementaciju odredbi Zakona o sudovima i Zakona o državnom tužilaštvu, koje se odnose na poslove obezbjeđenja i za unapređenje bezbjednosti objekata pravosudnih institucija.

Istovremeno, zaduženi su Uprava policije i Agencija za nacionalnu bezbjednost da, u koordinaciji sa pravosudnim institucijama i pomenutom radnom grupom, nastave da preduzimaju aktivnosti u cilju obezbjeđivanja pravosudnih institucija, uz moguće izmjene radnih procesa, prilagođavanja načina rada i obima angažovanja policijskih službenika, u periodu preduzimanja srednjoročnih i dugoročnih aktivnosti i potpune implementacije odredbi koje se odnose na bezbjednost pravosudnih institucija.

Takođe, Vijeće pruža snažnu podršku zaposlenima u pravosudnim organima, a posebno u Osnovnom sudu u Podgorici u kontekstu posljednjeg nemilog događaja i predlaže Vladi da na odgovarajući način konkretizuje pomenutu podršku.

Na sjednici je razmotren Izvještaj o preduzetim aktivnostima povodom rješavanja sajber napada Savjeta za informacionu bezbjednost i izvještaji američke Agencije za istraživanje (FBI) i francuske Nacionalne agencije za sajber bezbjednost (ANSSI), te je konstatovano da, usljed specifičnosti i složenosti sajber napada, nije utvrđena njegova atribucija (karakteristika koja bi ukazala ko stoji iza napada). Pomenuti izvještaji sadrže veliki broj podataka od značaja za unapređenje sajber bezbjednosti u Crnoj Gori. S tim u vezi, konstatovano je da je unaprijeđen sistem detektovanja i ranog otkrivanja sajber prijetnji, te je Vijeće pohvalilo aktivnosti i napore nadležnih organa, a posebno intenzivne aktivnosti u cilju osnivanja Agencije za sajber bezbjednost u Crnoj Gori.

Vijeće je razmatralo i pitanja mogućih prijetnji po nacionalnu bezbjednost i borbe protiv organizovanog kriminala i date su smjernice Birou za operativnu koordinaciju u cilju realizacije zadataka organa obavještajnog sektora radi otkrivanja, sprečavanja i procesuiranja fizičkih i pravnih lica, koja ostvaruju maligni uticaj u kontekstu mogućih prijetnji po nacionalnu bezbjednost, ekonomske interese Crne Gore i povezanosti sa organizovanim kriminalnim grupama.

Imajući u vidu da se podaci korišćeni za izradu Procjene opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori (SOCTA2021) odnose na period do 2021. godine, Vijeće je uputilo smjernicu Birou za operativnu koordinaciju da se pristupi ažuriranju ovog dokumenta, uključujući i podatke, koji se odnose na pokretnu i nepokretnu imovinu članova organizovanih kriminalnih grupa, kao i najnovnije podatke koji se odnose na angažovanje lica u međunarodnom krijumčarenju narkotika.

Takođe, u okviru borbe protiv organizovanog kriminala, Vijeće je donijelo zaključak kojim se zadužuje Biro za operativnu koordinaciju da obrazuje međuresorski radni tim povodom prikupljanja podataka u odnosu na lica koja se nalaze na nacionalnim i međunarodnim potjernicama.

Na sjednici je usvojen i Izvještaj o pitanjima iz djelokruga rada Vijeća za period od 13. juna do 13. decembra 2022. godine koji će, u skladu sa članom 10 stav 2 Zakona o osnovama obavještajno-bezbjednosnog sektora Crne Gore, biti upućen Odboru za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore.

Pored predsjednika Vijeća, predsjednika Vlade dr Dritana Abazovića, prisustvovali su članovi Vijeća: ministar pravde i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju Marko Kovač, ministar finansija Aleksandar Damjanović, ministar unutrašnjih poslova i koordinator Ministarstva odbrane Filip Adžić i vršilac dužnosti direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Boris Milić.

Predsjednik Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore Milan Knežević i njegov zamjenik Mevludin Nuhodžić bili su opravdano odsutni.

Pored predsjednika i članova Vijeća, imajući u vidu temu, prisutni su bili: vršiteljka dužnosti vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, predsjednik Ustavnog suda Budimir Šćepanović, sa saradnicom, generalnom sekretarkom Ustavnog suda dr Biljanom Damjanović, vršiteljka dužnosti predsjednice Vrhovnog suda Crne Gore Vesna Vučković, predsjednica Osnovnog suda u Podgorici Željka Jovović, direktor Uprave policije Zoran Brđanin, predsjednica Sudskog savjeta Vesna Zvicer, predsjednik Advokatske komore Crne Gore Zdravko Begović.

Prilikom razmatranja Izvještaja o preduzetim aktivnostima povodom rješavanja sajber napada Savjeta za informacionu bezbjednost, sjednici su prisustvovali i ministar javne uprave Marash Dukaj i njegov pomoćnik Dušan Polović.

Sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost (08.03.2023.)
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?