Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana prva radionica u okviru „Dijaloga za razvoj“ platforme Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, za razmjenu mišljenja i znanja

Objavljeno: 07.10.2022. 14:00 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

Juče je u Budvi završena dvodnevna radionica u okviru platforme „Dijalozi za razvoj“ na temu ,,Jačanje kapaciteta i otpornosti Crne Gore sa fokusom na oblast cirkularne tranzicije“.

Ova platforma kreirana je za jačanje kapaciteta relevantnih zainteresovanh strana u kontekstu adaptacije Crne Gore na postojeću krizu, kako u pogledu klimatskih promjena, tako i ostalih kriza (hrane, energije, zdravlja i sl). Platforma je razvijena za potrebe rada Nacionalnog savjeta za održivi razvoj,  savjetodavnog tijela Vlade Crne Gore, a  u okviru Projekta  koji sprovodi UNDP, a čiji je krajnji cilj izrada Nacionalnog plana adaptacije na klimatske promjene. Cilj ove platforme je da se obezbijede stručne smjernice za izradu i sprovođenje javnih politika i razvojnih projekata zasnovanih na principima održivog razvoja, a u kontekstu sprovođenja ideje ekološke države u praksi.

U okviru ove radionice kroz otvoren konsultativni proces definisani su operativni ciljevi i ključne aktivnosti buduće, prve Strategije za cirkularnu ekonomiju Crne Gore, za čiju izradu je nadležno Ministarstvo ekonomskog razvoja.

S tim u vezi radionicu su otvorile Olivera Vukajlović, generalna direktorica Direktorata za unapređenje konkurentnosti u Ministarstvu ekonomskog razvoj i Aneta Kankaraš, rukovoditeljka Kancelarije za održivi razvoj u Vladi Crne Gore i sekretarka Nacionalnog savjeta za održivi razvoj. Dok je radionicu vodila Marija Tripunović, konsultantkinja UNDP-a.

Ova strategije će kroz Akcioni plan 2023-2024. godine definisati aktivnosti koje je potrebno realizovati da bi se omogućila uspješna tranzicija crnogorske privrede ka cirkularnoj ekonomiji, uz bolje razumijevanje ranjivosti i mogućnosti koje će nastati kao posledica klimatskih promjena uz jačanje kapaciteta institucija za bolje planiranje mjera prilagođavanja.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?