Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Prilagođavanjem na klimastke promjene do manje ranjivog i održivog sistema

Objavljeno: 06.02.2023. 14:00 Autor: Kancelarija za održivi razvoj Vlade Crne Gore

Održan prvi sastanak Radne grupe za ublažavanje i prilagođavanje na klimatske promjene u okviru Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

U organizaciji Sekretarijata Nacionalnog savjeta za održivi razvoj/Kancelarije za održivi razvoj održan je prvi sastanak Radne grupe za ublažavanje i prilagođavanje na klimatske promjene, jedne od 6 stručnih radnih grupa Nacionalnog savjeta za održivi razvoj, savjetodavnog tijela Vlade Crne Gore za politiku održivog razvoja.

Na ovom sastanku, kome je prisustvovalo više od 30 članova/ica Radne grupe, predstavljeni su zadaci i obaveze ovog radnog tijela, ali i mogućnosti za njegovo jačanje kroz usavršavanje u povezanim oblastima s klimatskim promjenama.

Nakon uvodnih izlaganja od strane Kemala Grbovića, v.d. generalnog direktora Direktorata za ekologiju i klimatske promjene, koopredsjedavajućeg ove radne grupe i Anete Kankaraš, sekretarke Nacionalnog savjeta za održivi razvoja, predstavljene su obaveze koje će proisteći iz Zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena, nakon što se finalizuje unapređenje ovog normativog akta i njegovo dalje usklađivanje sa EU legislativom.

Tokom sastanka ukazano je na značaj Radne grupe i uloge koju će članovi/ice imati u budućoj pripremi i odobravanju izvještaja koje je Crna Gora kao članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (UNFCCC) u obavezi da priprema i objavljuje.

Radna grupa za ublažavanje i prilagođavanje na klimatske promjene u okviru Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Značajno je naglasiti da su tokom sastanka Radne grupe predstavljeni projekti i planirane aktivnosti kojima je podrška Radne grupe potrebna u što skorijem periodu, ali i mogućnosti podrške ovoj radnoj grupi i Nacionalnom savjetu od predstavljenih projekta.

U tom kontekstu predstavljeni su projekti “Stvaranje transparentnog okvira za praćenje nacionalnog utvrđenog doprinosa i akcija prilagođavanja u Crnoj Gori - CBIT” i “Četvrta nacionalna komunikacija i Prvi dvogodišnji izvještaj o transparentnosti Crne Gore ka Okvirnoj konvenciji Ujedinjenih nacija o promjeni klime – FNC/BTR“. Očekivani rezultati projekata se ogledaju u pripremi prvog modela za monitoring, evaluaciju i izvještavanje o klimatskim promjenama kao i u pripremi i podnošenju Četvrte nacionalne komunikacije i Prvog dvogodišnjeg izvještaja o transparentnosti za ispunjavanje obaveza iz UNFCCC. U ovim procesima očekuje se ekspertska podrška članova/ica Radne grupe posebno u dijelu kao ključnih nosilaca poruke o važnosti ove teme, ali i kao medijumu za dalje širenje informacija o ovoj oblasti ka široj javnosti.

U drugom dijelu sastanka posebna pažnja je odvojena za prezentaciju rezultata projekta „Jačanje kapaciteta Crne Gore u oblasti integrisanja rizika od klimatskih promjena u proces planiranja“ – NAP. Nacionalni i međunarodni eksperti su imali priliku da predstave analize i nalaze projekta, koji se sprovodi u saradnji sa UNDP-em, a finansiran je od strane Zelenog klimatskog fonda, sa ciljem izrade Nacionalnog plana adaptacije na klimatske promjene (NAP). Naime, kroz sliku i riječ predstavljena je sveukupna ranjivost sistema i posljedice negativnog uticaja klimatskih promjena, ali i modeli i uporedne prakse na koji način se možemo prilagoditi i spremno dočekati izazove klimatskih promjena u buduće. Kroz ovaj projekat tretirani su ključni razvojni i prioritetni sektori: zdravlje, vode, poljoprivreda i turizam,

Zaključeno je da u izradi NAP-a treba da budemo fokusirani na ključne probleme i izazove, te kreiramo mjere prilagođavanja koje će doprinjeti održivosti sistema i učiniti ga manje ranjivim na negativne uticaje klimatskih promjena.

Nacionalni savjet, kojim predsjedava Premijer, redizajniran je prošle godine na način da predstavlja ključni forum za razmjenu mišljenja i znanja za usmjeravanje i usklađivanje razvojnih politika sa principima održivog razvoja. Najveća vrijednost ovog tijela su njegove radne grupe, koje čine predstavnici i predstavnice različitih zainteresovanih strana, na osnovu čije ekspertize i znanja će se kreirati preporuke za donošenje odluka od strane Nacionalnog savjeta. Imajući u vidu da je sekretarijat Nacionalnog savjeta i radnih grupa, Kancelarija za održivi razvoj, pri Generalnom sekretarijatu Vlade u centru izvršne Vlasti, nesumnjivo je da će poruke ovih radnih tijela biti komunicirane sa donosiocima odluka na najbolji mogući način.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?