Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Прилагођавањем на климастке промјене до мање рањивог и одрживог система

Одржан први састанак Радне групе за ублажавање и прилагођавање на климатске промјене у оквиру Националног савјета за одрживи развој

У организацији Секретаријата Националног савјета за одрживи развој/Канцеларије за одрживи развој одржан је први састанак Радне групе за ублажавање и прилагођавање на климатске промјене, једне од 6 стручних радних група Националног савјета за одрживи развој, савјетодавног тијела Владе Црне Горе за политику одрживог развоја.

На овом састанку, коме је присуствовало више од 30 чланова/ица Радне групе, представљени су задаци и обавезе овог радног тијела, али и могућности за његово јачање кроз усавршавање у повезаним областима с климатским промјенама.

Након уводних излагања од стране Кемала Грбовића, в.д. генералног директора Директората за екологију и климатске промјене, коопредсједавајућег ове радне групе и Анете Канкараш, секретарке Националног савјета за одрживи развоја, представљене су обавезе које ће проистећи из Закона о заштити од негативних утицаја климатских промјена, након што се финализује унапређење овог нормативог акта и његово даље усклађивање са ЕУ легислативом.

Током састанка указано је на значај Радне групе и улоге коју ће чланови/ице имати у будућој припреми и одобравању извјештаја које је Црна Гора као чланица Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским промјенама (UNFCCC) у обавези да припрема и објављује.

Radna grupa za ublažavanje i prilagođavanje na klimatske promjene u okviru Nacionalnog savjeta za održivi razvoj

Значајно је нагласити да су током састанка Радне групе представљени пројекти и планиране активности којима је подршка Радне групе потребна у што скоријем периоду, али и могућности подршке овој радној групи и Националном савјету од представљених пројекта.

У том контексту представљени су пројекти “Стварање транспарентног оквира за праћење националног утврђеног доприноса и акција прилагођавања у Црној Гори - CBIT” и “Четврта национална комуникација и Први двогодишњи извјештај о транспарентности Црне Горе ка Оквирној конвенцији Уједињених нација о промјени климе – FNC/BTR“. Очекивани резултати пројеката се огледају у припреми првог модела за мониторинг, евалуацију и извјештавање о климатским промјенама као и у припреми и подношењу Четврте националне комуникације и Првог двогодишњег извјештаја о транспарентности за испуњавање обавеза из UNFCCC. У овим процесима очекује се експертска подршка чланова/ица Радне групе посебно у дијелу као кључних носилаца поруке о важности ове теме, али и као медијуму за даље ширење информација о овој области ка широј јавности.

У другом дијелу састанка посебна пажња је одвојена за презентацију резултата пројекта „Јачање капацитета Црне Горе у области интегрисања ризика од климатских промјена у процес планирања“ – NAP. Национални и међународни експерти су имали прилику да представе анализе и налазе пројекта, који се спроводи у сарадњи са UNDP-ем, а финансиран је од стране Зеленог климатског фонда, са циљем израде Националног плана адаптације на климатске промјене (NAP). Наиме, кроз слику и ријеч представљена је свеукупна рањивост система и посљедице негативног утицаја климатских промјена, али и модели и упоредне праксе на који начин се можемо прилагодити и спремно дочекати изазове климатских промјена у будуће. Кроз овај пројекат третирани су кључни развојни и приоритетни сектори: здравље, воде, пољопривреда и туризам,

Закључено је да у изради NAP-а треба да будемо фокусирани на кључне проблеме и изазове, те креирамо мјере прилагођавања које ће доприњети одрживости система и учинити га мање рањивим на негативне утицаје климатских промјена.

Национални савјет, којим предсједава Премијер, редизајниран је прошле године на начин да представља кључни форум за размјену мишљења и знања за усмјеравање и усклађивање развојних политика са принципима одрживог развоја. Највећа вриједност овог тијела су његове радне групе, које чине представници и представнице различитих заинтересованих страна, на основу чије експертизе и знања ће се креирати препоруке за доношење одлука од стране Националног савјета. Имајући у виду да је секретаријат Националног савјета и радних група, Канцеларија за одрживи развој, при Генералном секретаријату Владе у центру извршне Власти, несумњиво је да ће поруке ових радних тијела бити комунициране са доносиоцима одлука на најбољи могући начин.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?