IPARD III program

Program razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD III 2021-2027.

Kroz sprovođenje IPARD III programa crnogorskim poljoprivrednicima biće dostupno ukupno 81.975.947 eura bespovratnih sredstava, od čega EU sredstva čine 63.000.000 eura (62% više u odnosu na prethodni IPARD II program), a nacionalno kofinansiranje iznosi 18.975.947 eura. Uz doprinos korisnika, sprovođenjem IPARD III programa biće investirano oko 128 miliona eura u crnogorsku poljoprivredu.

Program razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore u okviru IPARD III 2021-2027 izrađen je na bazi strateških i ostalih neophodnih dokumenata vezanih za poljoprivredu i ruralni razvoj, ali na osnovu socioekonomske analize koja se naslanja na prethodno urađene sektorske studije (sektor mesa, sektor mlijeka, sektor voća i povrća, sektor vina, sektor maslina i sektor ribarstva i diverzifikacije ekonomskih aktivnosti), kao i na osnovu SWOT analize crnogorske poljoprivrede i ruralnih područja predlažući mjere čijom će realizacijom biti moguće koristiti sredstva IPA III, oblast za poljoprivredu i ruralni razvoj.

Cilj odobrenih mjera je poboljšanje konkurentnosti, povećanje dodatne vrijednosti proizvoda, otvaranje novih radnih mjesta, poboljšanje uslova života u ruralnim područjima, kao i povezivanje sa turizmom, poboljšanje ruralne infrastrukture, podrška kroz agro-ekološke-klimatske mjere i mjera organske proizvodnje, kao i mjera zasnivanja i zaštite šuma, a sadrži sledeće mjere podrške;

  • MJERA 1 - Investicije u fizički kapital poljoprivrednih gazdinstava
  • MJERA 3 - Investicije u fizički kapital vezano za preradu i marketing poljoprivrednih i proizvoda ribarstva
  • MJERA 4 - Agro-ekološke-klimatske mjere i mjere organske proizvodnje
  • MJERA 5 - Realizacija lokalnih razvojnih strategija - LEADER pristup
  • MJERA 6 - Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu
  • MJERA 7 - Diverzifikacija gazdinstava i razvoj poslovanja
  • MJERA 9 - Tehnička pomoć
  • MJERA 11 - Zasnivanje i zaštita šuma

U konačnom definisanju izabranih mjera, kriterijuma, mogućih projektnih investicija, ograničenja ali i minimalni i maksimalnivrijednosti projekata, tokom izrade Programa obavljen je niz konsultativnih sastanaka sa svim partnerima, udruženjima poljoprivrednih proizvođača, poljoprivrednim proizvođačima, predstavnicima prerađivačke industrije, predstavnicima stručnih poljoprivrednih službi na opštinskom nivou, predstavnicima međunarodnih donatorskih organizacija u Crnoj Gori i relevantnim nevladinim organizacijama.

Cilj predmetnog Programa je da pripremi crnogorske poljoprivrednike za ulazak u EU, na način što će sredstva iz IPA III – oblast poljoprivrede i ruralnog razvoja iskoristiti u što većoj mjeri, a što će za posledicu imati unapređenje kvaliteta proizvoda, povećanje obima proizvodnje, veću konkurentnost i dostizanje EU standarda bezbjednosti hrane u primarnom i prerađivačkom sektoru. Ovim Programom finansiraće se investicije u modernizaciju poljoprivrednih gazdinstava, unaprijeđenje postojećih i izgradnju novih prerađivačkih kapaciteta, unaprijeđenje ruralne infrastrukture, u seoski turizam i zasnivanje i zastitu šuma.

Navedeni ciljevi su u potpunosti usaglašeni sa Strategijom razvoja poljoprivrede i ruralnih područja 2022-2028. Dodatno, Program je usaglašen sa ciljevima nove Zajedničke poljoprivredne politike EU.

Evropska komisija je usvojila IPARD III program 29.06.2022. godine.

Tim koji je pripremao Program čine predstavnici MPŠV i relevantnih institucija, koje predstavljaju cjelokupan institucionalni okvir za primjenu politike razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Crne Gore. U okviru MPŠV, Direktorat za ruralni razvoj – Upravljačko tijelo bilo je zaduženo za izradu i koordinaciju cjelokupnog procesa izrade Programa.

Važeće verzije Programa možete preuzeti u Arhiva najvažnijih dokumeata

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?