Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Samit o povezivanju – Uloga Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove

Objavljeno: 23.05.2023. 13:00 Autor: UBHVFP

Direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Vladimir Đaković sa saradnicima učestvovao je na Samitu o povezivanju koji je održan 15. i 16. maja u Budvi, a na temu održive i efikasne trgovine, transporta i logistike.

Samit je okupio ministre saobraćaja zemalja regiona, direktore carinskih uprava, predstavnike međunarodnih finansijskih institucija (Svjetska Banka,  EBRD, EIB) i druge visoke predstavnike i stručnjačke iz regiona Zapadnog Balkana.

Samit su organizovali Sekretarijat Transportne zajednice Jugoistočne Evrope (TZ) i Sekretarijat Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) pod pokroviteljstvom Ministarstva kapitalnih investicija Crne Gore.

Kako je naglasio direktor Đaković na Samitu, posljednjih godina rad u CEFTI je bio fokusiran na kompleksnom dijelu zahtjeva koji se odnose na zdravstvenu zaštitu bilja. U želji da se doprinese olakšavanju trgovine, fokus je stavljen na voće i povrće kao robe sa najvećim intenzitetom razmjene u trgovini biljem.

„Intenzivno se radilo na prepoznavanju i razmjeni Registra kako proizvođača voća i povrća tako i uvoznika odnosno izvoznika voća i povrća. Intenzivno se radilo i na tome da se postojeći sistemi zdravlja bilja usklade sa EU pravilima i to u dijelu uspostavljanja i unapređenja sistema nadzora nad štetnim organizmima bilja, zatim načina izvještavanja o rezultatima nadzora, kriznim planovima za prioritetne štetne organizme bilja, načina notifikacije neusaglašenih pošiljki i mnogim drugim obavezujućim i EU legislativom propisanih aktivnostima u oblasti zdravstvene zaštite bilja. Sve ovo je rađeno upravo kako bi se prevenstveno razumjeli propisani zahtjevi od strane subjekata i kako bi se olakšala trgovima, uz rekao bih nesebičnu i neprocjenjivu podršku GIZ-a u svim navedenim aktivnostima”, kazao je na Samitu Đaković.

Dodatno, intenzivna saradnja je uspostavljena i sa Upravom prihoda i carina upravo u dijelu sagledavanja mogućnosti i razvijanja sistema za uključivanje analize rizika i kriterijuma za definisanje rizika u carinske informacione sisteme, kao i rad na zajedničkim akcijama.

„Naveo bih da su jedan od najznačajnijih dostignuća upravo zajedničke akcije za kontrolu drvenog materijala za pakovanje od strane carine i fitosanitarnih inspektora. Do sada su, uz podršku GIZ-a i SEED PLUS sistema, urađene tri zajedničke akcije od kojih je jedna upravo u toku i koja već daje vidljive rezultate. Rezultati se ogledaju u otkrivanju neusaglašenih pošiljaka odnosno pošiljaka koje sadrže neobilježen i netretiran drveni materijal za pakovanje koji kao takav predstavlja visok rizik od unošenja karantinski štetnih organizama koji mogu ugroziti bilje”,naveo je Đaković.

Podsjećamo, Crna Gora je u procesu pristupanja EU u Poglavlju 12 u završnoj fazi ispunjavanja poslednjeg od tri završna mjerila od kojih su prva dva ispunjena, dok se treće odnosi na infrastrukturne zahtjeve.

Predviđeni su: izgradnja tri granična prelaza, izgradnja karantinske jedinice, izgradnja objekta za nus proizvode životinjskog porijekla, izgradnja i nabavka opreme radi jačenja kapaciteta laboratorija, unaprijeđenje informacionih sistema, jačanje administrativnih i inspekcijskih kapaciteta (nova zapošljavanja) za sprovođenje službenih kontrola u ovom Poglavlju.

Đaković je naglasio da će u narednom periodu pored oblasti zdravstvene zaštite bilja u fokusu zajedničkih CEFTA aktivnosti biti i oblast bezbjednosti hrane u dijelu zahtjeva koji se odnose na voće i povrće.

Naročita pažnja će se, kako je kazao, usmjeriti na propise, na propisane zahtjeve i njihovu usklađenost sa EU zahtjevima u dijelu rezidua pesticida, liste aktivnih supsatnci dozvoljenih za upotrebu u sredstvima za zaštitu bilja, kontaminentima koji mogu biti prisutni u voću i povrću, način notifikacije i razmjene podataka o presretanju neusaglašenih pošiljaka voća i povrća, izradu i sprovođenje monitoringa bezbjednosti hrane i kriznih planova.

„Siguran sam da se će sve ove aktivnosti uz našu, prvenstveno ulogu u zaštiti zdravlja ljudi, životinja i bilja i zaštiti životne sredine, doprinijeti upravo olakšavanju trgovine, ali i povećanju povjerenja između trgovinskih partnera”, zakljućio je na Samitu Đaković.

Galerija

gallery.media[0].alt
1/2
item.alt
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?