- Vlada Crne Gore
Saopštenje sa 81. sjednice Vlade Crne Gore
Saopštenje sa 81. sjednice Vlade Crne Gore
Vlada je, na danas održanoj 81. sjednici kojom je predsjedavao potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku mr Aleksa Bečić, usvojila Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za ispunjenje preporuka iz Izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori 2024, za I kvartal 2025. godine. Ministarstvo evropskih poslova je na osnovu dostavljenih inputa pripremilo prvi kvartalni Izvještaj radi praćenja statusa realizacije obaveza iz evropske agende, naročito imajući u vidu da je rok za završetak svih obaveza kraj 2026. godine, kako bi se stvorili uslovi da Crna Gora postane članica EU 2028. godine. Izvještaj je u formi tabelarnog prikaza i predstavlja svojevrstan mehanizam ranog upozorenja u slučaju potencijalnog kašnjenja u ispunjenju obaveza, kako bi se preduzele aktivnosti u cilju njihovog ispunjenja. Ovako sistematizovan pristup ima za cilj da uputi na proaktivnost samih resora u rješavanju ključnih pitanja u svim sektorskim politikama EU, kao i njihovu punu odgovornost u pogledu ispunjavanja obaveza i prioritetnih aktivnosti.
Utvrđen je Predlog zakona o morskom ribarstvu. Usvajanjem ovog zakona, koji je usklađen sa Zajedničkom ribarskom politikom Evropske unije stvoriće se uslovi za dugoročno održivo iskorištavanje ribljih resursa, detaljno uređenje privrednog, sportsko-rekreativnog i naučno - istraživačkog ribolova, bolja kontrola ribolovnih aktivnosti, veća zaštita riba drugih vodenih organizama i značajno unapređenje mehanizama za zaštitu, očuvanje i unapređenje riba i drugih vodenih organizama. U Evropskoj uniji se veliki značaj pridaje regulisanju ove oblasti. Cilj zajedničke ribarske politike je da obezbijedi dugoročnu održivost ribarstva, ali i dostupnost hrane i pristojan životni standard za zajednice koje se bave ribarstvom.
Zakon je predložen u cilju ispunjenja obaveza preuzetih u postupku pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, vezanih za Pregovaračko poglavlje 13- Ribarstvo. Pozitivni efekti predloženog Zakona su stvaranje osnova očuvanje ribljih zajednica, zaštita morskih ekosistema, unapređenje životnih uslova ribara. Uspostavljanjem pravila propisanih ovim Zakonom u značajnoj mjeri suzbiće se nelegaini ribolov. Predloženi zakon ne prouzrokuje negativan uticaj u ovoj oblasti, već je pripremljen u cilju širenja mogućnosti za korisnike i regulisanja ove vrlo kompleksne oblasti Zajedničke ribarske politike. Takođe je naglašeno da primjena ovog propisa ni u kom slučaju ne može izazvati troškove gradanima i privredi, već upravo suprotno, danom ulaska Crne Gore u EU, dovešće do mogućnosti obezbjeđivanja dodatnih sredstava kroz Evropski fond za pomorstvo, ribarstvo.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o akvakulturi. Donošenje ovog Zakona je neophodno radi usklađivanja sa pravnom tekovinom Evropske unije u cilju primjene programa podrške za akvakulturu, uz podjelu nadležnosti i uspostavljanje procedura kakve su definisane propisima EU. Ovim zakonom stvara se osnov za obezbjeđivanje efikasnog funkcionisanja oblasti akvakulture i uređuje se: dozvola i naknada za dozvolu u akvakulturi, ukidanje dozvole, područja za obavljanje dejelatnosti akvakulture, strane i lokalno neprisutne vrste u akvakuturi, procena rizika za životnu sredinu, lista uobičajeno korišćenih stranih i lokalno neprisutnih vrsta, podaci u akvakulturi, stavljanje na tržište proizvoda akvakulture, uz adekvatnu kontrolu sprovođenja djelatnosti akvakulture. Takođe, daju se osnove za donošenje nacionalnog strateškog plana razvoja akvakulture, kao i za obavljanje naučno istraživačkog rada u oblasti akvakulture. Definiše se i nadležno tijelo, savjetodavno tijelo kao i odbor za strane i lokalno neprisutne vrste u akvakulturi. Predložena zakonska rješenja doprinijeće razvoju sektora akvakulture i stvoriće bolje uslove za efikasno funkcionisanje svih učesnika uključenih u djelatnost akvakulture. Sve navedeno je u cilju postizanja veće konkurentnosti u sektoru akvakulture. Donošenje ovog zakona proisteklo je i iz potrebe usaglašavanja sa pravnom tekovinom EU, a posebno imajući u vidu da u Crnoj Gori trenutno ne postoji jedinstveno zakonsko rješenje kojim je regulisana akvakultura kao jedna oblast, odnosno marikultura i slatkovodna kultura koju obuhvata jedinstveni zakon.
Utvrđen je Predlog zakona o strukturnim mjerama i državnoj pomoći u ribarstvu i akvakulturi. Ovim zakonom uređuju se način i uslovi za dodjelu sredstava podrške korisnicima kroz strukturne mjere u sektoru ribarstva i akvakulture, kao i državna pomoć. Uvođenje strukturnih mjera neophodno je radi unapređivanja sektora ribarstva, promovisanja konkurentnog, ekološki i resursno održivog i društveno odgovornog ribarstva i akvakulture, podsticanja sprovođenja mjera Zajedničke ribarske politike, kao i promovisanja ravnomjernog teritorijalnog razvoja područja gdje se obavljaju ribolov i akvakultura. Donošenje Zakona je neophodno radi usklađivanja sa pravnom tekovinom Evropske unije u cilju primjene programa podrške za sektor ribarstva, uz podjelu nadležnosti i uspostavljanje procedura kakve su definisane propisima EU. Imajući u vidu navedeno, predložena zakonska rješenja doprinijeće razvoju ribarskog sektora i stvoriti bolje uslove za dodjelu sredstava podsticaja korisnicima. Zakon definiše i državnu pomoć koja se bazira na podršci iz nacionalnog budžeta i budžeta lokalnih samouprava, definiše način i uslove dodjele i vođenje evidencije.
Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja dostupnih na linku.